101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Antoni Macierewicz: rezolucja RE przyjmuje konkluzję, że tragedia była wynikiem eksplozji

Data publikacji: 25.06.2018 21:14
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Antoni Macierewicz
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Komisja Prawna Rady Europy wzywa Rosję do zwrócenia Polsce wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M. Antonii Macierewicz były minister Obrony Narodowej, przewodniczący komisji smoleńskiej, w rozmowie z Radiem Kielce, podkreślił, że przyjęcie rezolucji przez komisję prawną Rady Europy jest zasadniczym przełomem w opinii państw NATO i UE w sprawie katastrofy i Rosja nie będzie mogła jej zignorować.

- Wcześniej istniało przekonanie ze strony rosyjskiej, że ma zagwarantowaną bierność w dużej części światowej opinii publicznej. Przyjęta rezolucja oznacza koniec tej bierności i jednoznaczne potępienie Rosji i wyzwanie do podporządkowania się międzynarodowym zasadom i regułom. Liczę na to, że wpłynie to na dotychczasowe stanowisko rosyjskie w sprawie katastrofy - dodaje.

- Rezolucja ma olbrzymie znacznie, dla zakończenia prac komisji smoleńskiej. Jest to dokument, który w znaczy sposób ułatwi współdziałanie na arenie międzynarodowej, przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy - dodaje Antoni Macierewicz.

Przewodniczący komisji smoleńskiej w rozmowie z radiem Kielce podkreślił duże zaangażowanie polskich parlamentarzystów w przygotowanie rezolucji, którą przyjęła Komisja Prawna Rady Europy.

- To między innymi dzięki zaangażowaniu posła Adama Hofmana i Piotra Naimskiego, którzy zapoczątkowali prace nad projektem, jak również zaangażowaniu posła Dominika Tarczyńskiego, który doprowadził tę sprawę do szczęśliwego finału. Dzięki ich wytrwałości i pracy ten raport i rezolucja powstały i mogły zostać przegłosowane - dodaje.

Zdaniem Antoniego Macierewicza współpraca międzynarodowa przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej stopniowo powinna się przyczyniać do zmiany stosunku Rosjan do katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

- Rosja utrudniała i utrudnia śledztwo, badanie przyczyn tragedii smoleńskiej. Niewydawanie wraku Polsce jest bezprawiem, którego nie da się w żaden sposób uzasadnić i usprawiedliwić. Rosja ma obowiązek natychmiastowego zwrócenia wraku. Do czasu stworzenia technicznych możliwości, powinna zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wrak, tak jednak się nie działo - dodaje.

Jak podkreślił Antonii Macierewicz, przyjęta przez Komisję Prawną Rady Europy rezolucja przywołuje również konkluzję stanowiska raportu technicznego komisji smoleńskiej, w której jednoznacznie polscy i międzynarodowi eksperci stwierdzają, że do tragedii doszło na skutek eksplozji. 

- To właśnie eksplozja była przyczyną śmierci polskiej elity pod Smoleńskiem - podkreśla Antonii Macierewicz.

Wywiad z Antonim Macierewiczem:

Czy rezolucja sprawi, że kraje europejskie będą dążyć do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej?

Antonii Macierewicz:Przyjęcie rezolucji przez komisję prawną Rady Europy jest zasadniczym przełomem w opinii państw NATO i UE w sprawie katastrofy smoleńskiej. Rezolucja i raport przygotowywany przez ponad trzy lata, na wniosek członków Prawa i Sprawiedliwości został przyjęty jednogłośnie przez wszystkie państwa Rady Europy. Wstrzymały się tylko Niemcy, co również jest zastanawiające. Rosja utrudniała i utrudnia śledztwo, badanie przyczyn tragedii smoleńskiej. Niewydawanie wraku Polsce jest bezprawiem, którego nie da się w żaden sposób uzasadnić i usprawiedliwić. Rosja ma obowiązek natychmiastowego zwrócenia wraku. Do czasu stworzenia technicznych możliwości, powinna zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wrak, tak aby on nie był on niszczony, co wcześniej ze strony rosyjskiej miało miejsce. W przyjętym przez Komisję Prawną Rady Europy dokumencie przywołuje się również konkluzję stanowiska raportu technicznego komisji, którą obecnie kieruję, w której jednoznacznie polscy i międzynarodowi eksperci stwierdzają, że do tragedii doszło na skutek eksplozji. To właśnie eksplozja była przyczyną śmierci polskiej elity pod Smoleńskiem. Z tego punktu widzenia rezolucja ma olbrzymie znaczenie w kształtowaniu możliwości dokończenia badania katastrofy smoleńskiej. Raport ekspertów europejskich z aprobatą podchodzi do ustaleń komisji smoleńskiej, co pokazuje, że wyniki pracy rosyjskich służb w tym również raport Tatjany Anodiny nie jest prawdziwy. Chcę też podziękować tym posłom, którzy to zainicjowali: jak pan poseł Adam Hofman i pan poseł Piotr Naimski i tym którzy doprowadzili to do końca, jak pan poseł Dominik Tarczyński i jego koledzy. Dzięki ich wysiłkowi, pracy i wytrwałości ten raport powstał. Posłom sprawozdawcom, posłowi brytyjskiemu i posłowi holenderskiemu, którzy tak wnikliwie, solidnie i obiektywnie, bez brania pod uwagę żadnych stronniczych zachowań doprowadzili do powstania tego raportu i jego przegłosowania.


Myśli Pan, że Rosja może zignorować tę rezolucję?

A.M.: Myślę, że obiektywizm tego raportu sprawi, że Rosja zda sobie sprawę z tego, że światowa opinia publiczna nie będzie już dłużej tolerowała kłamstw i oszustw przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy z kwietnia 2010 roku Przetrzymywanie wraku, w moim odczuciu ma utrudnić prace komisji, którą kieruje. Jednocześnie przyjęta przez Komisję Prawną Rady Europy podkreśla konieczność współpracy pomiędzy stroną rosyjską a stroną polską. Strona polska jest na taką współpracę absolutnie gotowa. Chcemy zwłaszcza przy zabezpieczeniu i sprowadzeniu wraku ściśle współpracować, jak dotąd jednak strona przeciwna uniemożliwia jakąkolwiek współpracę, przeciwstawiając się sprowadzeniu wraku do Polski.


Czy rezolucja ma przełomowe znaczenie dla sprawy?

A.M.: Jestem przekonany, że Rosja nie będzie mogła sobie pozwolić na bierność i ignorowanie światowej opinii publicznej. Przyjęta rezolucja oznacza koniec tej bierności, jednoznaczne potępienie Rosji i wezwanie do podporządkowania się międzynarodowym zasadom i regułom. Liczę na to, że wpłynie to na dotychczasowe stanowisko rosyjskie w sprawie katastrofy. Rezolucja ma olbrzymie znacznie, dla zakończenia prac komisji smoleńskiej. Jest to dokument, który w znaczy sposób ułatwi współdziałanie na arenie międzynarodowej, przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution