101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Metamorfoza na Wzgórzu Zamkowym. Pokażą czasy II wojny światowej

Data publikacji: 26.06.2018 08:30 / Data aktualizacji: 26.06.2018 10:15
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rafał Nowak - dyrektor Wzgórza Zamkowego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Nowe ekspozycje w specjalnie do tego zaaranżowanych wnętrzach przygotowuje dla zwiedzających Wzgórze Zamkowe w Kielcach. Rafał Nowak, dyrektor kieleckiej instytucji, powiedział na naszej antenie, że pierwsze efekty prac będzie można zobaczyć już na początku września. Wtedy to otwarta zostanie specjalna sala poświęcona II wojnie światowej. Będzie to ekspozycja ilustrująca różne aspekty życia ludzi w czasach okupacji niemieckiej przez pryzmat kieleckiego mieszkania. Gość Radia Kielce jest przekonany, że wystawa będzie zaskoczeniem dla gości.

- Po pierwsze, chcemy pokazać, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców. Następnie zwrócimy uwagę na prowadzone w czasie II wojny światowej tajne nauczanie, bo często pomija się ten bardzo ważny obszar funkcjonowania państwa podziemnego, które dbało o to, żeby kształcić swoje przyszłe elity. Po trzecie, nie uciekniemy od walki i konspiracji, i tu będziemy starali się pokazać kielczan, którzy walczyli z okupantem, pokażemy też zagładę Polaków i polskich żydów. Będzie można zobaczyć kieleckie getto - mówi gość Radia Kielce.

Kolejną nowością, na którą Wzgórze Zamkowe otrzymało od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie 100 tysięcy złotych będą prace związane z realizacją projektu poświęconego trwałemu upamiętnieniu żołnierzy podziemia niepodległościowego 1939-1956 w dawnym więzieniu kieleckim. Te pieniądze posłużą m.in. zmianie aranżacji piwnic i karcerów.

- Chodzi o to, aby zwiedzający otrzymali pełny zestaw informacji, kto był w tym miejscu przetrzymywany i torturowany przez Niemców i komunistów. Chcemy uwypuklić naszych bohaterów, to Ci, którzy walczyli z Niemcami. Chociażby, księdza Józefa Pawłowskiego, Wojtka Szczepaniaka, rodzinę Sokalskich, a w drugim pomieszczeniu Żołnierzy Wyklętych - Aleksandra Życińskiego "Wilczura", Stanisława Grabdę "Bema", Franciszka Machalskiego "Mnicha", Franciszka Jaskólskiego "Zagończyka", czy Zygmunta Kwasa "Kościelnego". Chcemy pokazać funkcjonowanie tych obu totalitaryzmów - niemieckiego i komunistycznego - powiedział.

W związku z realizowanym projektem Wzgórze Zamkowe planuje wydanie specjalnej publikacji, a także stworzenie nowej strony internetowej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution