101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Inwestor uspokaja. W Wołowie będzie kopalnia, a nie składowisko odpadów

Data publikacji: 26.06.2018 12:23 / Data aktualizacji: 26.06.2018 22:26
Autor: Monika Miller , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Mieszkańcy Wołowa nie chcą w swojej miejscowości kopalni piasku

Mieszkańcy Wołowa nie chcą w swojej miejscowości kopalni piasku
Wołów. 26.06.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Gorąca atmosfera panowała na spotkaniu mieszkańców Wołowa w gminie Bliżyn z przedstawicielami kopalni piasku, która ma powstać w miejscowości. Mieszkańcy są zaniepokojeni inwestycją. Przedsiębiorca miał wydobywać tam piasek, a według Rady Sołeckiej, w tym miejscu ma powstać składowisko odpadów.

Mieszkańcy twierdzą, że takie postępowanie narusza przepisy dotyczące ochrony środowiska, ponieważ nieczystości mogą mieć toksyczny wpływ na glebę i przenikać do wód gruntowych.  

Zdaniem Małgorzaty Zep, członkini komitetu społecznego mieszkańców Wołowa, bardzo dobrze, że to spotkanie w końcu się odbyło, ponieważ mieszkańcom była potrzebna rzetelna informacja o charakterze prowadzonej przez kopalnie działalności i zagrożeniach z nią związanych. - Mamy świadomość, że powstanie tego wyrobiska nie da się już powstrzymać, jest wydana koncesja na prowadzenie działalności wydobywczej. Nie mieliśmy jednak świadomości, że powinniśmy działać zdecydowanie wcześniej, dlatego konflikt między przedsiębiorcą, a mieszkańcami narastał. Dzięki wspólnemu spotkaniu udało się jednak ustalić pewne deklaracje, zobaczymy jak dalej te ustalenia będą respektowane - dodaje. Jak podkreśla Małgorzata Zep, komitet mieszkańców Wołowa będzie dalej nadzorował i przyglądał się pracy przedstawiciela kopalni, aby ta działała w zgodzie z obowiązującym prawem.

Na spotkaniu obecna była również Halina Ziółkowska, przedsiębiorca, właściciel terenów, na których będzie prowadzone wydobycie piasku. Obecnie teren kopalni jest przygotowywany pod wydobycie, na działce znalazł się gruz, który zaniepokoił mieszkańców, ponieważ ci obawiali się, że teren posłuży za składowisko odpadów. Jednak zdaniem Haliny Ziółkowskiej gruz ma posłużyć tylko pod przygotowanie drogi dojazdowej do kopalni, a jego nadmiar zostanie usunięty. -Ten teren będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie pod eksploatowanie złóż piasku, a nie jako wysypisko śmieci, a materiały, które teraz znajdują się na posesji posłużą jako elementy do utwardzenia drogi dojazdowej do inwestycji - dodaje.

W spotkaniu uczestniczyła również posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz, która podkreśliła, że mieszkańcy mieli słuszne obawy względem rozpoczynającej się inwestycji, na szczęście dzięki pojawieniu się obu stron konfliktu wiele kwestii udało się wyjaśnić. - Sprawa nie jest jednak zakończona, dlatego wszyscy, również ja będziemy się przyglądać tej inwestycji, aby przebiegała zgodnie z prawem i nie naruszała bezpieczeństwa przyrody jak również mieszkańców - dodaje.

W spotkaniu z samorządowcami, inwestorem kopalni, a także przedstawicielem kopalni uczestniczyło ponad 80 osób nie tylko z Wołowa, ale również z sąsiednich miejscowości powiatu skarżyskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution