101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Od lipca duże ułatwienia dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Data publikacji: 26.06.2018 13:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Na zdjęciu od lewej: Jerzy Staszczyk - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ, Barbara Osman - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ, Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego NFZ, Renata Kazanecka - zastępca dyrektora świętokrzyskiego NFZ
26.06.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Dostęp do wszystkich świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, wizyty u specjalistów bez skierowania, czy nieograniczony dostęp do rehabilitacji, to zmiany, jakie od 1 lipca obowiązywać będą w opiece zdrowotnej w przypadku osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- Na ten cel świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pozyskał z Ministerstwa Zdrowia 7 mln zł - informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ. - Pierwsze ułatwienie, jakie przysługiwać będzie osobom niepełnosprawnym, to dostęp do specjalistów bez skierowania, tak jak jest dotychczas. Według nowych przepisów czas oczekiwania na poradę nie może przekroczyć 7 dni. Pacjent powinien być przyjęty już pierwszego dnia, ale zdajemy sobie sprawę, że ten termin może być wydłużony o te kilka dni - mówi Małgorzata Kiebzak. 

Według uchwalonej przez Sejm ustawy wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały także nieograniczony dostęp do wyrobów zaopatrzenia ortopedycznego, np. wózków inwalidzkich, aparatów słuchowych, cewników, materacy przeciwodleżynowych, czy protez dodaje Małgorzata Kiebzak. - Od 1 lipca zostaną zniesione wszystkie limity, jakie obowiązują teraz. O tym, co pacjentowi przysługuje, będzie decydował lekarz specjalista. Zapotrzebowanie na sprzęt ortopedyczny będą mogły wypisywać także pielęgniarki - wyjaśnia Małgorzata Kiebzak. 

Brak limitów na świadczenia rehabilitacyjne dla osób z orzeczonym o znacznym stopniem niepełnosprawności jest realizacją obietnicy rządu przedstawioną podczas protestu opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, który trwał w Sejmie od 18 kwietnia do 27 maja.

Protestujący zgłaszali wówczas m.in. postulat wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też „rehabilitacyjnym” w kwocie 500 złotych miesięcznie dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zdaniem autorów ustawy spełnia ona postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution