101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Unijne miliony na rewitalizację świętokrzyskich miasteczek

Data publikacji: 26.06.2018 13:44
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Podpisanie pre-umowy pomiędzy urzędem marszałkowskim a samorządem Nowego Korczyna. Na zdjęciu od lewej: przewodnicząca rady gminy Kazimiera Gołdyn, marszałek Adam Jarubas, wójt Paweł Zagaja i proboszcz parafii Świętej Trójcy w Nowym Korczynie - ks. Grzegorz Kowalik.
26.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Kolejne świętokrzyskie samorządy podpisują pre-umowy na rewitalizację swoich miejscowości. W ramach tzw. małej rewitalizacji władze województwa przekażą najmniejszym miastom i miejscowościom ponad 101 milionów złotych. Pieniądze trafią do 26 gmin w regionie. Dziś pre-umowę z urzędem marszałkowskim podpisał samorząd Nowego Korczyna.

Do miejscowości trafi ponad 4 miliony złotych. Wartość całego projektu rewitalizacji, którą gmina zamierza przeprowadzić do 2020 roku, szacowana jest na prawie 6 milionów złotych. W planach jest modernizacja sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Odnowiony zostanie również nowokorczyński rynek. Termomodernizację przejdzie także budynek szkoły podstawowej.

Wójt Paweł Zagaja informuje, że w ramach rewitalizacji kontynuowane będą również prace nad rekreacyjnym terenem nad Nidą razem ze znajdującą się w tym miejscu przystanią kajakową. Drugi etap prac ma dotyczyć m.in. budowy parkingu, oświetlenia, altany, chodników i toalet. W projekcie uwzględniono również budowę placu zabaw dla dzieci wraz z ogrodzeniem i instalację ławek. Prace mają się zakończyć jeszcze przed końcem wakacji.

Przewodnicząca rady gminy w Nowym Korczynie Kazimiera Gołdyn zwraca uwagę, że dzięki unijnej dotacji uda się również przeprowadzić szereg zaplanowanych remontów dróg. Podkreśla, że projekt przez dwa lata był konsultowany z mieszkańcami gminy, którzy zgłaszali do niego swoje uwagi. 

Pre-umowę na unijne dofinansowanie podpisały w ostatnim czasie również władze gminy Michałów. Wartość projektu realizowanego w gminie to ponad 5 milionów złotych. Wójt Mirosław Walasek informuje, że zakres prac obejmuje m.in. poprawę estetyki i funkcjonalności centrum Michałowa oraz terenu wokół szkoły, a także poprawę bezpieczeństwa poprzez montaż systemu monitoringu w miejscach publicznych. Przebudowany zostanie również budynek ośrodka zdrowia i prawie kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej przechodzącej przez centrum miejscowości. Wójt dodaje, że ważnym elementem projektu jest stworzenie nowej atrakcji turystycznej, czyli deptaka wzdłuż padoków Stadniny Koni w Michałowie.

- Zamierzamy wybudować ścieżkę widokową wzdłuż tzw. kwietniówki. Co roku w tym miejscu obserwujemy dużą liczbę turystów i miłośników koni. Z racji na odbywający się w tym miejscu ruch samochodowy, a jednocześnie brak chodnika chcemy stworzyć bezpieczne miejsce z oświetleniem, z którego każdy będzie mógł podziwiać konie na wybiegach - tłumaczy Mirosław Walasek.

Drugi etap rewitalizacji za prawie 4 miliony złotych chcą przeprowadzić natomiast władze Działoszyc. Projekt uwzględnia m.in. przebudowę ulicy Stawisko, urządzenie parkingu przy ulicy Skalmierskiej, instalację miejskiego monitoringu, przebudowę szkoły na potrzeby przedszkola oraz modernizację parku w centrum miasta. Z kolei Wiślica stawia na turystykę, przechodząc do realizacji Projektu „Tysiącletnia Wiślica   śladami świetności”, który zakłada utworzenie trasy turystycznej „Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy”.

Burmistrz Stanisław Krzak wyjaśnia, że swój dawny blask odzyska zabytkowe XI-wieczne grodzisko, do którego prowadziłaby oświetlona i utwardzona ścieżka. Ponadto, projekt zakłada odtworzenie drewnianej zabudowy obiektu, a także jego bramy. W planach jest również zbudowanie kładki, która umożliwiłaby przejście nad wąskim korytem rozgałęzionej w tym miejscu Nidy w kierunku obecnego placu rekreacyjno-sportowego, który dodatkowo zostałby oświetlony. Samorząd planuje również w ramach projektu dokończenie prac w najbliższym otoczeniu rzeki, nad którą miałoby powstać pole kempingowe. 

W Wiślicy przebudowany zostanie również na cele kulturalne budynek obecnego gimnazjum oraz modernizacje przejdą drogi po dawnych terenach przemysłowych. Wartość całego projektu to ponad 5 milionów złotych. 

Dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego przyznane 26 małym miasteczkom regionu pozwolą na realizację inwestycji o wartości ponad 141 milionów złotych.

Pieniądze na rewitalizację trafią do gmin: Szydłów, Rytwiany, Fałków, Ruda Maleniecka, Wąchock, Nowy Korczyn, Mniów, Michałów, Działoszyce, Strawczyn, Wiślica, Łopuszno, Bodzechów, Baćkowice, Łagów, Bodzentyn, Kluczewsko, Iwaniska, Łubnice, Bałtów, Chęciny, Dwikozy, Słupia, Pierzchnica, Opatowiec i Solec-Zdrój.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution