101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co kryje zamczysko w Śladkowie Małym?

Data publikacji: 26.06.2018 14:54
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Prace archeologiczne przy tajemniczym zamczysku w Śladkowie Małym, w gminie Chmielnik
Śladków Mały. 26.06.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Grupa badaczy rozpoczęła prace archeologiczne przy tajemniczym zamczysku w Śladkowie Małym, w gminie Chmielnik. Naukowcy, między innymi z Polskiej Akademii Nauk oraz Wojskowej Akademii Technicznej sprawdzają jedno ze wzgórz zwane Zamczyskiem. Laserowe badania lotnicze potwierdziły istnienie wałów obronnych, a kwerendy naukowe mogą sugerować, że kryją się tam pozostałości zapomnianego grodu z okresu wczesnego średniowiecza.

Andrzej Gołębnik, z firmy archeologicznej INCEDO 3D, zaangażowanej w badania mówi, że na wzgórzu widoczne są dwa wały ułożone w kształcie elipsy. Jedną z hipotez jest istnienie w tym miejscu grodu Wacława II z XIII wieku. Pojawiają się także przypuszczenia bardziej śmiałe sugerujące, istnienie w tym miejscu osady z epoki brązu. - Byłoby to sensacyjne odkrycie  jednak, prawdę poznamy dopiero, gdy przeprowadzimy wszystkie badania - dodaje.

Obecnie trwają prace przy wytyczaniu terenu, na którym będą pracować badacze. Cały obszar ma ponad 5 hektarów jednak jak informuje Piotr Zamczycki z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, naukowcy skupią się na miejscach potencjalnie najważniejszych. - Zbadamy wejście do warowni oraz fragmenty, gdzie wały są najlepiej zachowane. Przypuszczamy, że na miejscu odszukamy pozostałości konstrukcji drewnianych. Jesteśmy na takim etapie jak badacze podczas początkowych prac w Biskupinie. Nie wiemy, co kryje ziemia, ale może to być w przyszłości najważniejszy produkt turystyczny regionu - powiedział.

W ramach prac wykonane zostaną badania termowizyjne oraz dokumentacja lotnicza. Naukowcy przeprowadzą także badania anomalii magnetycznych, które mają określić, co jest ukryte pod ziemią. Wojskowa Akademia Techniczna przeprowadzi lotniczy skaning laserowy wzgórza. Dr Roman Ostrowski z WAT wyjaśnia, że dalszym etapie specjaliści zajmą się datowaniem odkrytych pod ziemią artefaktów.

Takie prace rozpoczną się jednak prawdopodobnie jesienią. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają badania. Rozpoczęcie prac archeologicznych jest wynikiem umowy jaką władze gminy Chmielnik nawiązały z instytucjami naukowymi w kwietniu tego roku.

Prace archeologiczne przy tajemniczym zamczysku w Śladkowie Małym, w gminie ChmielnikŚladków Mały. 26.06.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution