101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zaliczyć zgon na imprezie. Młodzi ludzie mają swój własny język

Data publikacji: 26.06.2018 18:12
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Kamil Wlosowicz / Radio Kielce

Ponad 20 tysięcy wyrazów i zwrotów używanych przez młodzież przeanalizowała dr Anna Wileczek, wicedyrektor Instytutu Edukacji Szkolnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dzięki ankietom, rozmowom z uczniami gimnazjów i szkół podstawowych powstał „Kod młodości”, książka poświęcona językowi nastolatków.

Slang młodzieżowy bardzo szybko się zmienia, ogromy wpływ na niego ma społeczność internetowa. Przykładowo młodzieżowym słowem ubiegłego roku w plebiscycie PWN zostało uznane xD. To określenie wywodzące się z emotikonki, która w sieci oznacza rozbawienie.

Jak twierdzi Anna Wileczek, młodomowa przestaje być tylko językiem nastolatków. - Bardzo ciekawe zjawisko występuje w kulturze. Młodzi ludzie, ale też osoby dorosłe, które czują się młode narzucają swoją wizję świata. I to starsze pokolenia uczą się od nich – twierdzi naukowiec.

Jak tłumaczy doktor Anna Wileczek wiąże się to w dużej mierze ze swego rodzaju kultem młodzieńczości. Chcemy czuć się młodzi, a co za tym idzie staramy się również mówić, jak nastolatkowie. Stąd przykładowo w wypowiedziach polityków pojawiają się sformułowania typu „jazda po bandzie”, czy „opozycja strzeliła focha”.

Anna Wileczek dodaje, że z badań wynika, iż nastolatkowie źle oceniają dorosłych starających się mówić slangiem młodzieżowym. - Bardzo często w moich badaniach pojawiał się aspekt zawłaszczania języka młodzieży przez dorosłych, którego nastolatkowie nie znoszą. Chcą się wyróżniać, chcą pewniej granicy między nimi, a dorosłymi – tłumaczy Anna Wileczek.

Jak dodaje symptomatyczny jest brak w młodomowie synonimów nazw ogólnych wartości duchowych i moralnych typu: piękno, miłość, dobro. Slang młodzieżowy eufemizuje też śmierć i umieranie. Dla nastolatków jest ona czymś odległym, stąd często mówią o zgonie na imprezie, czy w przypadku ekstremalnego rozbawienia twierdzą, że zaliczyli glebozgon.

Z badań wynika, że młodzi ludzie odchodzą od slangu pod koniec liceum lub na początku studiów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution