101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jakie przywileje dla niepełnosprawnych? NFZ pod ostrzałem pytań

Data publikacji: 27.06.2018 06:59 / Data aktualizacji: 27.06.2018 16:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Niepełnosprawni
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od 1 lipca osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły dostać się do lekarza specjalisty bez skierowania. Zyskają też inne przywileje. Informacje na ten temat można było dziś uzyskać w siedzibie świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Skorzystała z tego grupa kilkudziesięciu osób, m. in. pani Teresa. - Jestem osobą niepełnosprawną, bardzo mnie boli kręgosłup, co znacznie utrudnia mi chodzenie. Już dwa lata czekam na rehabilitację całodobową w szpitalu na Kościuszki. Dziś dowiedziałam się, że do szpitala mogę się zgłosić już w lipcu i będę przyjęta poza kolejnością – mówiła naszej reporterce.  

Jak informuje Adam Sarnot z Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, najwięcej osób pytało komu konkretnie przysługują ułatwienia, które uchwalił Sejm. - Wiele osób pytało, czy to orzeczenie którym dysponują wystarczy, by móc korzystać z przywilejów. Pamiętać należy również o tym, że uprawnienia dotyczyć będą tylko osoby, które ukończyły 18 lat – dodał Adam Sarnot.

Nowe rozwiązania wprowadzają dla niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności m. in. dostęp do wszystkich świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, przyjmowanie pacjenta do wszystkich specjalistów bez skierowania oraz nieograniczony dostęp do rehabilitacji.

Na temat nowych uprawnień będziemy informować także jutro w Rozmowie Dnia o godzinie 8.30.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution