101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ważny krok w sprawie budowy laboratoriów GUM

Data publikacji: 27.06.2018 14:33
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pozytywnie zaopiniował projekt budowy w Kielcach kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. To ważny krok na drodze do wpisania projektu do Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego, o co zabiega GUM.

Urząd chce uzyskać 150 milionów złotych dofinansowania budowy kampusu na kieleckim Telegrafie. Do tej pory jednak nie było możliwości formalnej wpisania projektu do kontraktu, m.in. ze względu na to, GUM nie jest państwowym instytutem badawczo-rozwojowym. Teraz o pieniądze stara się konsorcjum, które urząd stworzył z Politechniką Świętokrzyską. Zadaniem GUM będą kwestie badawczo-naukowe, natomiast uczelnia ma zająć się kontaktem z przedsiębiorcami, którzy będą korzystać z badań prowadzonych w Kielcach.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że to ogromna szansa na rozwój regionu. Zarówno jeżeli chodzi o rozwój samych firm, którym łatwiej będzie wprowadzać nowe technologie, jak i naukowców z politechniki, bowiem współpraca z GUM ułatwi im nawiązywanie międzynarodowych kontaktów.

Pozytywna opinia zarządu województwa nie kończy procedury. Teraz dokumenty wrócą do Warszawy, natomiast kluczowa jest jeszcze zgoda Komisja Europejska na wpisanie projektu GUM do Kontraktu Terytorialnego. Jeżeli Komisja się zgodzi, w Kielcach powstanie jeden z najnowocześniejszych w Europie kampusów laboratoryjnych. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów, a kampus zajmie około 12 hektarów. Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce. Projekt od początku monitoruje i wspiera prezydent Wojciech Lubawski oraz wojewoda Agata Wojtyszek. W międzyresortowe konsultacje zaangażowana jest również Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution