101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Wiatraczek" znów zakręci się w Kielcach

Data publikacji: 27.06.2018 18:10
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja dot. festiwalu harcerskiego. Od lewej: Karol Gadowski, zastępca dyrektora zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta, Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Tomasz Rejmer, dyrektor Domu Kultury Białogon, Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny festiwalu
Kielce. 27.06.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Za dwa tygodnie rozpocznie się w Kielcach 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Motywem dominującym podczas tegorocznej imprezy będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100 rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny festiwalu zapowiada, że w tym roku wyjątkowy będzie koncert otwierający imprezę. Na scenie Amfiteatru Kadzielnia wystąpi ponad 400 druhów. - Koncert został podzielony na trzy części. Pierwsza nawiązuje do historii Polski. W drugiej zobaczymy nasza drogę od niepodległości do wolności. Ostatnia to lata współczesne i to jak możemy korzystać z otrzymanej wolności.

W tym roku koncert zostanie także pokazany podczas ogólnopolskiego zlotu ZHP w Gdańsku, gdzie przyjedzie około 14 tysięcy druhów z całego kraju. Z kolei na kieleckim Rynku odbywać się będą koncerty z cyklu „Zakręceni na Kielce”, gdzie swój dorobek artystyczny prezentować będą uczestnicy festiwalu oraz zespoły lokalne.

Do niepodległościowych tematów nawiązywać będzie także konkurs „młody film”, a także  Największy Zespół ROCKowy, czyli muzyczny happening polegający na wspólnym zagraniu utworu wybranej grupy rockowej. W tym roku będzie to piosenka „Kocham Wolność” autorstwa Bogdana Łyszkiewicza.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc przyznaje, że Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście. - Bardzo wielu artystów rozpoczynało tutaj swoją drogę artystyczną. Przez lata zmieniała się Kadzielnia, zmieniła się też młodzież ale nie zmieniło się harcerstwo oraz ideały, które przyświecają osobom które uczestniczą w tej imprezie. Jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja  wiatraczka przyniesie nam kolejny sukces ponieważ festiwal jest na to skazany – powiedział prezydent.

W trakcie dwutygodniowego festiwalu odbędzie się także szereg warsztatów, koncertów i imprez towarzyszących. Do Kielc przyjedzie pand 500 harcerzy z Polski, Ukrainy, a także po raz pierwszy z Algierii. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution