101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Małgorzata Kiebzak: decyzje w sprawie SOR-u były prawidłowe

Data publikacji: 28.06.2018 08:30
Autor: Iwona Murawska , Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Małgorzata Kiebzak dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
Kielce. 28.06.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Decyzje o zamknięciu SOR-u, a potem jego otwarciu zostały podjęte prawidłowo - powiedziała na naszej antenie dyrektor kieleckiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak. Gość Radia Kielce stwierdziła, że kieleccy pacjenci są bezpieczni i mają zapewnioną opiekę medyczną. Decyzja o zamknięciu SOR-u była prawidłowa.

To reakcja na informację o tym, że 27 pracowników mogło mieć kontakt z osobą chorą na odrę i w związku z tym mogą być zakażeni wirusem. Podczas kolejnych godzin i spotkania sztabu kryzysowego okazało się, że połowa z tych osób, była zaszczepiona i może powrócić do pracy. Reszta  do czasu ustalenia, czy były szczepione pozostaje w  domowej izolacji. Przez cały ten czas pacjenci mieli zapewnioną opiekę, bo w Kielcach jest drugi SOR w szpitalu przy ulicy Kościuszki i może przyjmować pacjentów. Podobnie szpital w Czerwonej Górze. W sytuacji kryzysowej, potrzebujących natychmiastowej pomocy mogą także przyjmować specjalistyczne  oddziały bez pośrednictwa SOR-u.

Dyrektor odnosząc się do dużych zmian w systemie opieki medycznej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności przypomniała, że od 1 lipca tacy pacjenci będą przyjmowani poza kolejnością, a na wizyty u specjalistów mogą umawiać się bez skierowania. Mają także  nieograniczony dostęp do rehabilitacji.

Małgorzata Kiebzak wyraziła nadzieję, że przychodnie dostosują się do tych zmian i pacjenci faktycznie odczują różnicę. Liczy na większą współpracę lekarzy pierwszego kontaktu ze specjalistami, by rozwiązać problem kolejek. Sugeruje, by osoby, którym już zdiagnozowano chorobę i zdecydowano o sposobie leczenia byli przyjmowani przez lekarzy rodzinnych. Taki system funkcjonuje w innych krajach i zdaje egzamin.

Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały także nieograniczony dostęp do wyrobów zaopatrzenia ortopedycznego, np. wózków inwalidzkich, aparatów słuchowych, cewników, materacy przeciwodleżynowych, czy protez.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution