101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

SOR na Czarnowie działa bez przeszkód

Data publikacji: 28.06.2018 09:05 / Data aktualizacji: 28.06.2018 10:40
Autor: Monika Miller / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Pacjenci, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy, mogą zgłaszać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy na kieleckim Czarnowie. Mimo początkowych zapowiedzi, wskazujących na to że z powodu zagrożenia epidemiologicznego odrą, SOR zostanie dzisiaj o godzinie 7:00 zamknięty, wszystko funkcjonuje normalnie.

Na oddział zgłaszają się pacjenci, przyjeżdżają karetki pogotowia, nie ma także żadnych ogłoszeń informujących o tym, że w związku z niedyspozycją personelu, mogą pojawić się problemy.

W ostatnim czasie w szpitalu było hospitalizowanych 4 pacjentów, u których wykryto odrę. Dwie zostały już wypisane. Lekarz Dorota Michaluk z kliniki chorób zakaźnych wyjaśnia, że wirus został przywieziony z Ukrainy. Początkowo chorowała część rodziny, która przebywała za granicą. Potem zarazili się członkowie rodziny, którzy byli w Polsce i kolejne osoby. Musimy pamiętać, że przeciwko odrze są skuteczne szczepienia, które znajdują się w obowiązkowym kalendarzu szczepień - mówi lekarz Dorota Michaluk.

Medyk przypomina, że odra jest ostrą chorobą zakaźną, wirusową. Zaczyna się mniej więcej po 10 dniach od zakażenia. Pierwsze objawy przypominają grypę. To wysoka gorączka, suchy kaszel i katar. Potem pojawia się wysypka. Jest ona charakterystyczna i obejmuje całe ciało. Zaczyna się za uszami wzdłuż linii włosów i schodzi w dół. Zajmuje też twarz, powierzchnie rąk i stóp - wymienia Dorota Michaluk. Osoby z takimi objawami powinny zgłosić się do lekarza.

Do połowy czerwca w  Polsce na odrę zachorowało 71 osób. W ubiegłym roku wykryto 63 takie przypadki. Jak dodała Dorota Michaluk  przyjeżdżają do nas osoby z zewnątrz, z krajów gdzie szczepienia nie są obowiązkowe. Zdarza się, że tak jak w tym przypadku przenoszą wirusa  którym zarażają innych.

Przypomnijmy, wczoraj 27 pracowników lecznicy zostało wezwanych przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kielcach do przerwania pracy i poddania się izolacji domowej. Osoby te w ostatnich dniach miały kontakt z osobą chorą na odrę, dlatego uznano je za podejrzane o zakażenie tym wirusem.

W wyniku konsultacji podjęto decyzję, że osoby, które mają udokumentowane szczepienia przeciw odrze, będą przywrócone do pracy. Z tych 27 osób, około połowa była zaszczepiona przeciw wirusowi. Dalsze decyzje, co do zwolnienia z kwarantanny kolejnych osób, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kielcach podejmie dzisiaj.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution