101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rządowe pieniądze dla samorządów na budowę domów i klubów seniora

Data publikacji: 28.06.2018 14:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Konferencja ws. imprezy pn. Senioralia. Na zdjęciu: Mariusz Burchart - zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, Mariusz Pasek - zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej i zdrowia urzędu wojewódzkiego, Artur Bielecki - zastępca wojewódzkiego komendanta policji, wojewoda Agata Wojtyszek, wicewojewoda Andrzej Bętkowski i Dariusz Suchorowski - zastępca dyrektora ds dochodów kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Kielce. 28.06.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

8 samorządów województwa świętokrzyskiego otrzymało dofinansowanie w ramach rządowego programu Senior plus. W ramach wsparcia, do gmin trafiło milion dwieście tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie dziennych domów i klubów seniora.

Zdaniem Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego, nasze społeczeństwo systematycznie się starzeje, dlatego takie wsparcie jest koniecznością.

- Dziękuję kolejnym samorządom, które korzystając z rządowej pomocy, włączają się we wspólną realizację polityki senioralnej. To dzięki działaniu klubów i domów seniora, wzrasta aktywność społeczna ludzi starszych, a także świadomość zagrożeń, które w dzisiejszych czasach czekają na seniorów - dodaje.

Jak informuje Danuta Misiak-Dziarmaga, zastępca skarbnika w gminie Lipnik, dofinansowanie na budowę domu seniora na terenie gminy wyniosło aż 150 tysięcy złotych.

- Będzie to dzienny dom seniora w miejscowości Słoptów. To pierwsza tego typu placówka na terenie gminy, dlatego jestem przekonana, że przyszli mieszkańcy tego domu będą zadowoleni z jego powstania - dodaje.

Oprócz Lipnika dofinansowanie uzyskały także gminy Baćkowice, Brody, Kluczewsko, Strawczyn, Zagnańsk oraz Złota, a także powiat opatowski.

Pod koniec 2018 roku w województwie świętokrzyskim funkcjonować będą 34 domy seniora,  podczas gdy w 2016 były to zaledwie 4 placówki.

Przekazanie środków na stworzenie domów i klubów seniora, to nie jedyny przykład na działanie programu Senior plus w województwie świętokrzyskim. W jego ramach już po raz kolejny w kieleckim parku miejskim odbędą się Senioralia. Jak informuje Agata Wojtyszek, motywem przewodnim tego wydarzenia jest wzmacnianie działań związanych z aktywnością osób starszych.

- Chcemy pokazać, że osoby starsze mogą aktywnie uczestniczyć w relacjach z młodzieżą. Istnieje już wiele miejsc, gdzie działa taka integracja międzypokoleniowa, dlatego uważamy, że warto promować takie zachowania - dodaje.

W trakcie tegorocznych Senioraliów swoje stanowisko będą mieli między innymi funkcjonariusze policji. Jak informuje młodszy inspektor Artur Bielecki, zastępca wojewódzkiego komendanta policji, podczas imprezy starsze osoby będą uświadamiane, jak nie paść ofiarą oszustwa.

- Tylko w ubiegłym roku, na terenie województwa mieliśmy do czynienia z 209 przypadkami oszustw metodą na wnuczka, z których 54 okazały się skuteczne, przez co seniorzy stracili łącznie ponad milion złotych. To pokazuje, że musimy cały czas przestrzegać seniorów przed oszustami, którzy najczęściej wykorzystują ich naiwność - dodaje.

Senioralia w parku miejskim odbędą się w najbliższą niedzielę 1 lipca. Od godziny 12.30 do 19.00 seniorzy będą mogli skorzystać między innymi z pomocy i porad ekspertów z NFZ, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach uroczystości zaplanowano również liczne występy artystyczne w wykonaniu przedstawicieli świętokrzyskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution