101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Busku powstała wypożyczalnia rowerów trójkołowych dla niepełnosprawnych

Data publikacji: 28.06.2018 17:29
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Busko-Zdrój. Otwarcie wypożyczalni rowerów dla osób niepełnosprawnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo
Busko - Zdrój. 28.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Busku-Zdroju rozpoczęła działalność bezpłatna wypożyczalnia trójkołowych rowerów dla osób niepełnosprawnych. Poprowadzi ją buskie Stowarzyszenie Razem Dzieciom przy wsparciu Polskiego Czerwonego Krzyża i Fundacji EcoTextil, która od pięciu lat realizuje program „Rower dla niepełnosprawnego”.

Jak informuje jej prezes, Monika Lipnicka, w Busku-Zdroju przekazano na rzecz niepełnosprawnych pięciotysięczny rower. Od zeszłego roku fundacja otwiera wypożyczalnie trójkołowców w całym kraju. Obecnie jest ich 25, w tym 4 w regionie. Oprócz Buska-Zdroju wypożyczalnie funkcjonują także w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach. Wartość przekazanego przed fundację sprzętu osób niepełnosprawnym przekracza ponad 10 milionów złotych.

- Dążymy do tego, by w każdym powiecie w Polsce był jeden punkt, w którym osoby niepełnosprawne mogłyby taki rower wypożyczyć - podkreśla Monika Lipnicka.

Do dyspozycji osób niepełnosprawnych w Busku-Zdroju pozostaje pięć rowerów. Dwa duże, dwa średnie i jeden mały. Wszystkie znalazły już swoich tymczasowych właścicieli. Z dużego, pięciotysięcznego roweru będzie korzystać 19-letnia Weronika. Jak mówi jej babcia, Anna Janus, nowy sprzęt zastąpi już mocno wysłużony rower, który tuż przed wakacjami odmówił posłuszeństwa. Dodaje, że jej wnuczka chętnie i z dużym zaangażowaniem wsiada na rower, podróżując po trasach głównie na łonie przyrody w okolicach Buska-Zdroju.

Bogusława Majcherczak, prezes buskiego Stowarzyszenia Razem Dzieciom przypomina, że w ostatnich latach do młodych mieszkańców gminy trafiło na stałe 16 trójkołowych rowerów. Podkreśla, że zapotrzebowanie na tę formę pomocy jest dalej duże, dlatego zdecydowano się otworzyć wypożyczalnię. Jej siedziba mieści w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo, obok szpitala „Górka”. Rowery będzie można wypożyczać i rezerwować telefonicznie.

Rowery rehabilitacyjne mają specjalną konstrukcję, która umożliwia korzystanie z nich osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Jako wyrób medyczny zalecane są przede wszystkim do rehabilitacji osobom chorym na porażenie mózgowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution