101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niewielka miejscowość, solidarni mieszkańcy. Donosy świętują 700-lecie

Data publikacji: 30.06.2018 18:39
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Donosy świętują 700-lecie
Donosy. 30.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Donosy, wieś leżąca na granicy województw: świętokrzyskiego i małopolskiego w gminie Kazimierza Wielka świętuje 700-lecie. Jubileuszowe uroczystości zorganizowano przed tamtejszą świetlicą. Rozpoczęła je polowa msza święta, po której poświęcono i odsłonięto pamiątkowy kamień z tablicą upamiętniającą siedem wieków istnienia miejscowości.

Nawiązujący do jej historii bogaty program artystyczny zaprezentowała grupa kilkudziesięciu mieszkańców. Wystąpili w specjalnie szytych na tę okazję strojach. W programie nie zabrakło regionalnych tańców i ludowych przyśpiewek oraz wielu wątków historycznych prezentowanych w różnych formach artystycznego wyrazu.

Jak informuje Anna Drabik, przewodnicząca komitetu organizującego jubileuszowe uroczystości, 7-wiekową historię miejscowości potwierdzają źródła historyczne. – Choć, jako wieś Donosy nie posiadając aktów lokacyjnych, czy dokumentów potwierdzających jej nadanie zasłużonym rycerzom, to są źródła z końca XIII wieku znalezione w krakowskich księgach sądowych, z których wynika, że dwóch rycerzy o naszą miejscowość bardzo się sprzeczało. Przeprowadziliśmy badania, policzyliśmy i wyszła nam siódemka – tłumaczy mieszkanka Donos.    

Anna Drabik dodaje, że przygotowania do wielkiego święta trwały od siedmiu miesięcy. Mieszkańcy rozpoczęli od wspólnego kolędowania w styczniu, a zakończyli promocją książki Jadwigi Zieleniewskiej o Donosach w czerwcu. – Chcieliśmy, by większa część roku, w którym przypada nasz jubileusz była upamiętniona w szczególny sposób – podkreśla Anna Drabik.  

Burmistrz Adam Bodzioch zaznacza, że inicjatywa społeczności Donos zasługuje na uwagę. Jego zdaniem wiejska solidarność mieszkańców powinna być przykładem również dla innych miejscowości. – Otoczenie wiejskiej świetlicy w Donosach zostało wykonane w czynie społecznym. Cała wieś zmobilizowała się do działania, a mieszkańcy innych wiosek podkreślają, że ta tradycja wspólnego spędzania wolnego czasu i pielęgnowania historycznych wartości powinna być kultywowana również i u nich – powiedział Adam Bodzioch.  

Donosy liczą prawie 500 mieszkańców. Do wieczora potrwa tam integracyjny piknik, który zakończy zabawa taneczna.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution