101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spotkania patriotyczne w Starachowicach. Można było poznać historię miasta

Data publikacji: 30.06.2018 21:46
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie patriotyczne w Dworku Świętokrzyskim
Starachowice. 30.06.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Starachowicach rozpoczęły się spotkania patriotyczne. Mają być formą uczczenia stulecia niepodległości. Inicjatorami przedsięwzięcia są właściciele Dworku Świętokrzyskiego. Obiekt, pełniący niegdyś rolę siedziby Straży Pożarnej, swoją historią jest niemal równy niepodległej Polsce.

Jego budowa rozpoczęła się tuż po odzyskaniu niepodległości. W później dobudowanej sali odbywały się przedstawienia teatralne i projekcje filmowe. Do tej tradycji chcą nawiązać właściciele dworku. Andrzej Daniel zaznacza, że zarządzany przez niego obiekt ma bogatą historię i warto ją kultywować.

Pierwsze z cyklu spotkań patriotycznych poświęcone zostało historii miasta. Zbigniew Kopański zaprezentował fotografie przedstawiające stare Starachowice, a właściwie stary Wierzbnik, bo wieś Starachowice dopiero później rozrosła się do obecnego miasta. Na zdjęciach, które pochodziły ze zbiorów prywatnych i zdjęć przekazanych przez pasjonatów fotografii, można było zobaczyć, jak wyglądało miasto w momencie odbudowywania niepodległości. Zdjęcia, choć prezentowane już podczas innych wystaw, dziś także budziły wiele wzruszeń.

Podczas spotkania można było także poznać historię zasłużonych mieszkańców miasta. Historyk i felietonista Andrzej Brzeziński zebrał opowieści o mieszkańcach miasta w książce pod tytułem „Starachowiczanie XX wieku”. Ukazywały się w cyklicznie w lokalnej gazecie, teraz można je przeczytać w całości. Bohaterowie prezentują różne profesje i status społeczny, można poznać postać robotnika tartacznego Franciszka Wawro i szefa Zakładów Starachowickich Czesława Klarnera. Książka być może doczeka się kontynuacji, bo materiału nie brakuje. Adam Brzeziński prace prowadzi w archiwach kieleckich i radomskich oraz kolekcjach prywatnych.

Patriotyczny charakter spotkania podkreśliły pieśni w wykonaniu chóru Concerto.

Spotkanie patriotyczne w Dworku ŚwiętokrzyskimStarachowice. 30.06.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution