101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zbigniew Kuźmiuk w Mircu. Mówił m.in. o pozycji Polski w Europie

Data publikacji: 01.07.2018 14:39
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Mirzec. Wizyta Zbigniewa Kuźmiuka. Spotkanie w ramach kampanii „Polska jest jedna”. Na zdjęciu od lewej: senator Jarosław Rusiecki, poseł Krzysztof Lipiec i europoseł Zbigniew Kuźmiuk
Mirzec. 01.07.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk spotkał się z mieszkańcami Mirca w ramach objazdowej kampanii PiS "Polska jest jedna". Europoseł przedstawił najważniejsze zagadnienia, jakie poruszane są w Parlamencie Europejskim, odniósł się także do pozycji Polski w Europie.

- Dużą zmianą będzie Brexit. Zmieni się skład Parlamentu Europejskiego - powiedział.

Poseł Kuźmiuk przedstawił także sytuację w krajach unijnych. Mówił o Grecji i Włoszech, omawiał też relacje na linii Niemcy - Francja. Pojawiły się także zagadnienia związane z emigrantami i bezpieczeństwem Polski.

Dużo miejsca zostało poświęcone aktualnej sytuacji w polskiej gospodarce. Wśród najważniejszych osiągnięć zostało wskazane podniesienie najniższej stawki wynagrodzenia godzinowego do 14 złotych 50 groszy w przyszłym roku. Poseł Kuźmiuk mówił o wzroście gospodarczym Polski.

- Ten proces miał miejsce także w latach 2008-2015, PKB wzrósł wtedy o 26 procent, jednak podział zysków był niesprawiedliwy. Do prywatnych kieszeni trafiło 260 miliardów złotych. Dla porównania, rok programu 500 plus kosztuje państwo 24 miliardy złotych - powiedział.

Poseł Kuźmiuk zapowiada, że celem rządu PiS jest sprawiedliwy podział owoców wzrostu, pieniądze mają dotrzeć do wszystkich mieszkańców.

Mirzec. Wizyta Zbigniewa Kuźmiuka. Spotkanie w ramach kampanii „Polska jest jedna”Mirzec. 01.07.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ważnym zadaniem jest wsparcie rodzin, służą temu programy rządowe, na pomoc mogą liczyć także emeryci. Mówiono też o programie dostępności do mieszkań.

- W założeniach programu Mieszkanie Plus, można je będzie cały czas wynajmować, można też wykupić, opłacając większy czynsz. Takie rozwiązanie uderza w rynek deweloperski. Po informacjach o tym programie pojawiły się pytania od rodzin mieszkających za granicą o szczegóły. Są zainteresowani udziałem w programie i wrócą do kraju - dodał.

Samorządy będą mogły korzystać z funduszu wsparcia dróg lokalnych. 5 miliardów co rok będzie przekazywane do samorządów poza budżetem. Z sali padały pytania o repolonizację spółek państwowych, np. bank PKO SA czy elektrownię Połaniec.

Rolnicy zaznaczali problem konkurencyjnej żywności z Ukrainy, w tym przypadku nie wiadomo, czy te produkty są zdrowe. Kolejnym zagadnieniem był problem w dostępie do Informacji, wielu rolników nie korzysta z dostępnych dofinansowań, bo nie ma wiedzy, jak pozyskać pieniądze.

Obecny na spotkaniu poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego ma plany na zmiany w rolnictwie. Głosy mieszkańców przekazane podczas kolejnych spotkań stają się podstawą do wprowadzania reform.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn zaznaczył, że jego gmina korzysta z programów rządowych. Już niedługo powstanie posterunek policji. Mirzec aplikuje o programy Maluch plus i Senior plus. Wątpliwości wójta budził fakt, czy jako mały samorząd może korzystać z pieniędzy na przebudowę dróg lokalnych. W klasyfikacji punktowej przewagę mają duże samorządy. Małe gminy mogą zostać odsunięte od dotacji. Podczas spotkania poruszone zostały także kwestie programów ekologicznego opalania mieszkań. Senator Jarosław Rusiecki wyjaśniał też zagadnienia związane z wojskowością i przemysłem obronnym.

Po wizycie w Mircu europoseł spotkał się także z mieszkańcami Skarżyska.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution