101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyjątkowy koncert na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 01.07.2018 19:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
Komentarze
01.07.2018 Święty Krzyż. Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich. Gala finałowa. Chór Politechniki Krakowskiej

01.07.2018 Święty Krzyż. Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich. Gala finałowa. Chór Politechniki Krakowskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Chór Cantata z Politechniki Krakowskiej zwyciężył w tegorocznym, piątym już Przeglądzie Chórów Akademickich. Tradycyjnie wydarzenie organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską przy wsparciu Ojców Oblatów zakończyło się koncertem galowym w klasztorze na Świętym Krzyżu.

Młodzi wokaliści nie ukrywali, że dla nich ten koncert ma znaczenie szczególne. Małgorzata Sacała z chóru Politechniki Opolskiej uważa, że na Świętym Krzyżu śpiewa się zupełnie inaczej niż na tradycyjnej sali koncertowej.

- To jest koncert naszych serc i emocji. Oczywiście istotna jest nasza intonacja, precyzja, ale najważniejsze jest nasze serce. Tu bardziej niż ciało słychać naszą duszę. Mówi się, że niektóre miejsca śpiewają za nas i taki jest właśnie Święty Krzyż - twierdzi Małgorzata Sacała.

Chór Politechniki Opolskiej zajął drugie miejsce w konkursie, ex aequo z chórem Akademii Morskiej w Gdyni.

Pod wrażeniem skupienia studentów był były superior klasztoru, ojciec Zygfryd Wiecha.

- Z chwilą, kiedy ta młodzież przybywa na Święty Krzyż, pojawia się w nich jakaś głębia. Każdy z nich przeżywa wymiar duchowy tego miejsca na swój sposób i zabiera to tam, gdzie mieszka na co dzień - uważa ojciec Zygfryd Wiecha.

Wśród słuchaczy koncertu galowego była Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreśla, ten koncert gromadzi najlepsze chóry akademickie z całej Polski.

- To już piąty przegląd chórów, odbywający się w roku stulecia jubileuszu odzyskania niepodległości przez nasz kraj, co sprawia, że jest to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowe - uważa poseł Krupka.

Jednym z jurorów tegorocznego przeglądu był profesor Janusz Król, kompozytor i dyrygent. Jak mówi, jest zachwycony tym, co zaprezentowali młodzi wokaliści, zarówno w warstwie muzycznej, jak i interpretacji treści śpiewanych utworów.

- To nie jest kwestia tylko odczytania zapisu, ale też jego przekazania. Największą sztuką w interpretacji wykonawcy jest przekazanie tego, co jest między linijkami, na białym polu. I oni to potrafili - twierdzi profesor Janusz Król.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej ma nadzieję, że w przyszłych latach młodzi, utalentowani wokaliści będą jeszcze chętniej przyjeżdżali do Kielc i reprezentowali swoje uczelnie. Jak tłumaczy, każda szkoła wyższa, której zależy na pielęgnowaniu tradycji akademickich, powinna mieć swój chór.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution