101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jakie tajemnice kryje ogród botaniczny? Badają to speleolodzy

Data publikacji: 02.07.2018 16:48
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.05.2018 Kielce. Ogród botaniczny

25.05.2018 Kielce. Ogród botaniczny
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Speleolodzy badają czy w kieleckim ogrodzie botanicznym mogą znajdować się ukryte jaskinie. Ich istnienie sugerowały badania georadarowe, a także prowadzone w tamtym miejscu odwierty. Obecnie w rejonie, gdzie odkryto pustki podziemne, trwają prace odkrywkowe. Dzięki usunięciu przez koparkę warstwy ziemi i gliny okazało się, że są tam kilkumetrowe skały, tzw. wapienie dewońskie, podobne do tych, jakie możemy podziwiać w Rezerwacie Kadzielnia.

Andrzej Kasza, ze Speleoklubu Świętokrzyskiego informuje, że niektóre z nich mogą mieć nawet kilkanaście metrów wysokości. Dodatkowo na skałach można obejrzeć różnego rodzaju skamieniałości między innymi koralowce. W przyszłości wokół skał zostaną poprowadzone ścieżki, aby z bliska móc obejrzeć te geologiczne osobliwości.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną tamtej części ogrodu mogą być jaskinie. Na razie odkryto dwa wejścia do podziemnych przejść. Jedno z nich prowadzi pięć metrów w głąb ziemi.  

- Na razie dalszych przejść dla człowieka nie ma. Jednak możliwe, że część kamieni i gliny uda się usunąć i odkryjemy kolejne pustki, które mogą się łączyć w system jaskiń - dodaje Andrzej Kasza.

Oprócz zagospodarowania i wyeksponowania podziemnych przestrzeni, w ramach realizowanej inwestycji powstaną również wodospady oraz kolekcje roślin wodnych i błotnych. Utworzony zostanie również ogród japoński i orientalny. Dokończenie budowy ogrodu botanicznego ma kosztować ponad 9 milionów złotych. Prace powinny się zakończyć do końca września przyszłego roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution