101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy regionu cierpią na niedobór ważnej witaminy. Dlaczego?

Data publikacji: 03.07.2018 14:23
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Podzamcze. Biobank
Podzamcze / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Zaledwie u co siódmej osoby, która wzięła udział w przesiewowym badaniu dotyczącym obecności witaminy D3 w organizmie, stwierdzono jej prawidłowy poziom. Takie są wstępne wyniki programu, który od kilkunastu tygodni realizuje Regionalne Centrum Naukowo - Technologiczne w Podzamczu.

Jak informuje Michał Piast, dyrektor placówki, projekt ma odpowiedzieć na pytanie czy mieszkańcy regionu mają odpowiedni poziom witaminy D3. Ci, którzy się przebadają i okaże się, że nie spełniają norm, otrzymają informację co powinni zrobić by uzupełnić niedobory np. zmieniając dietę.

W sposób naturalny nasz organizm wytwarza witaminę pod wpływem promieni słonecznych. Jednak żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie słońca, w porównaniu z krajami Europy południowej, nie jest wiele. Przez połowę roku niebo jest zachmurzone. Pierwsze wyniki potwierdziły, że mieszkańcy regionu nie spełniają norm związanych z witaminą. Zalewie 53 osoby miało prawidłową ilość D3 natomiast około 300 niedobory czasami bardzo duże.

Dotychczas  przeanalizowano 350 próbek z 900 pobranych.

Podzamcze. BiobankPodzamcze / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak przypomina Michał Piast, niedobór witaminy D3 przyczyniają się do powstania wielu chorób m.in. osteoporozy, nadciśnienia tętniczego, chorób nowotworowych, czy autoimmunologicznych.

- Dzięki realizacji programu chcemy podnieść świadomość wśród społeczeństwa i lekarzy rodzinnych. Jeżeli będziemy wiedzieć, że w naszej populacji tej witaminy faktycznie mamy za mało, to jest to istotna informacja dla lekarzy, którzy powinni zalecić zmianę diety lub zachęcić do przyjmowania suplementów - dodał.

Osoby, które chciałyby sprawdzić poziom witaminy D3 w swoim organizmie, powinny się zgłaszać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach lub do jego oddziałów terenowych. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution