101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dwudniowe świętowanie rozpoczęte. W niezwykłym miejscu

Data publikacji: 07.07.2018 05:50 / Data aktualizacji: 07.07.2018 17:40
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dni Bodzentyna. Występ harcerzy działających w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie "Wszystko co nasze Polsce oddamy"
Bodzentyn. 07.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie istnienia Związku Harcerstwa Polskiego są motywami przewodnim trwających Dni Bodzentyna. 2-dniowy festyn rozpoczęły wykłady historyczne przygotowane przez kieleckich naukowców. Wystąpienia dotyczące czynu niepodległościowego oraz roli harcerzy w walce o wolną Polskę wygłosili profesorowie: Adam Massalski oraz Urszula Oettingen, która przyznała, że Bodzentyn był bardzo ważny miastem w drodze do odzyskania niepodległości.

- Bodzentyn jest niezwykle ważny na mapie niepodległościowej kraju, chociażby dlatego, że tutaj w pod koniec października 1914 roku zatrzymał się Józef Piłsudski, który ze swoimi żołnierzami przesuwał się w ramach armii Austro-Węgierskiej do Krakowa. Marszałek od 1935 jest też honorowym obywatelem Bodzentyna. Wcześniej w 1963 roku Bodzentyn należał do jednych z najważniejszych miasteczek, gdzie rozpoczęło się powstanie styczniowe. Tradycje patriotyczne są bardzo ważne - powiedziała profesor.

Z kolei Adam Massalski zauważył, że w Bodzentynie bardzo silne były tradycje harcerskie.

- W okresie międzywojennym w Bodzentynie była siedziba komendy hufca świętokrzyskiego. Tutaj działały wybitne postacie między innymi Maria Jezierska i Jadwiga Fałkowska, które pracowały w tutejszym seminarium nauczycielskim i w związku z tym były to czołowe instruktorki harcerskie w Polsce. Bardzo dobrze, że te tradycje są tak pięknie kontynuowane – stwierdził profesor.

Harcerstwo w Bodzentynie udało się odbudować dwa lata temu po trzydziestu latach nieobecności. Obecnie działają trzy drużyny harcerskie zrzeszające prawie 100 młodych mieszkańców gminy.

Dzisiejsze świętowanie zakończył koncert z muzyką patriotyczną, który przygotowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Bodzentyna. Z kolei na niedzielę zaplanowano szereg występów. Na scenie zaprezentują się lokalne zespoły pieśni i tańca oraz młodzi artyści z gminy Bodzentyn. Niedzielna część Dni Bodzentyna odbędzie się na placu przy Gimnazjum imienia majora Jana Piwnika „Ponurego” przy ulicy Wolności 4. Gwiazdą wieczoru będzie Zenon Martyniuk. Jego występ rozpocznie się o godzinie 21.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution