101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy Kielc poznają kulturę żydowską. Żeby zmienić wizerunek miasta

Data publikacji: 07.07.2018 06:02 / Data aktualizacji: 07.07.2018 13:45
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

„Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej”. Spacer po Kielcach
Kielce. 07.07.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Od spaceru ulicami miasta rozpoczął się Cymes w Kielcach, czyli Festiwal Kultury Żydowskiej. W ramach weekendowej imprezy, w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędzie się szereg wydarzeń związanych z tradycją i obyczajami tej społeczności.

W spacerze wzięło udział około 30 osób. Wśród nich byli mieszkańcy Izraela i Niemiec. Uczestnicy o godzinie 10.00 wyruszyli z okolic dworca kolejowego w kierunku centrum miasta. Grupę po Kielcach oprowadzała Kamila Wojda z Fundacji Pojednanie, która jest organizatorem wydarzenia. Uczestnicy po drodze odwiedzili kilka miejsc związanych z działalnością Żydów w Kielcach.

- Zaczęliśmy pod dworcem, który dał początek rozwojowi gospodarczemu Kielc. Żydzi dostrzegli potencjał tego miejsca już przed wojną i zaczęli wykupywać nieruchomości od Silnicy, aż do obecnej ulicy Żelaznej. W pobliżu znajduje się willa Brunera, właściciela fabryki mebli. Następnie przeszliśmy ulicą Planty przed pomnik Menory i Synagogę. Wycieczkę skończyliśmy na Pakoszu - powiedziała.

„Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej”. Spacer po KielcachKielce. 07.07.2018 / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Spacer jest tylko jednym z elementów Festiwalu. W programie znalazły się wystawy, warsztaty i koncerty. W organizację wydarzenia zaangażowało się Muzeum Dialogu Kultur. W instytucji odbędą się warsztaty tradycyjnego tańca. Z kolei na scenie rozstawionej na Rynku wysłuchamy występów muzyki klezmerskiej. Dodatkowymi atrakcjami będzie np. możliwość degustacji kuchni żydowskiej. Wśród potraw pojawią się między innymi - wypieki typowe dla kuchni żydowskiej, takie jak mace czy bajgle, będzie też cymes i humus. 

Edward Śwież, prezes Fundacji Pojednanie wyjaśnia, że poprzez Festiwal działacze chcą zmieniać wizerunek Kielc.

- Poznanie kultury, to nasz sposób, aby zmienić wizerunek miasta. Chcemy, aby Kielce były postrzegane w całym świecie żydowskim jako miasto, które jest przyjazne Żydom - dodaje. 

Festiwal „Cymes w Kielcach” organizowany jest po raz pierwszy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution