101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Małopolskie piękności prezentują się w Opatowcu

Data publikacji: 07.07.2018 09:42
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Radio Kielce

Prawie 50 klaczy i ogierów rasy małopolskiej podziwiać można w weekend na 19. Świętokrzyskim Młodzieżowym Championacie Koni Małopolskich w Opatowcu. Swoje konie na królewskich błoniach nad Wisłą prezentuje ponad 30 hodowców z różnych części Polski.

Podczas sobotniej części imprezy oceniana jest wartość użytkowa zwierząt. Konie skaczą przez przeszkody oraz biorą udział w tzw. polowej próbie dzielności, podczas której sprawdza się ich ruch w stepie, kłusie i galopie. Zwierzęta prezentowane są w ręku i pod siodłem. 

Jak informuje Łukasz Marzec, sekretarz gminy Opatowiec, która jest organizatorem wydarzenia, główna część imprezy odbędzie się jutro. Wtedy sędziowie dokonają wyceny koni w poszczególnych klasach i wybiorą Super-Championa pokazu. Wydarzenie uświetnią występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz koncerty. Gwiazdą tego niedzielnego będzie Stanisław Karpiel-Bułecka ze swoim zespołem.

W trakcie spotkania będzie można również podziwiać pokaz bryczek konnych i sztuki jeździeckiej w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Wydarzeniu towarzyszyć będzie rodzinny piknik ze stoiskami promocyjnymi kół gospodyń wiejskich. Dodatkową atrakcją ma być pokaz ratownictwa drogowego, który zaprezentują strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej.

Wójt Sławomir Kowalczyk podkreśla, że impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyciąga na opatowieckie błonia rzesze miłośników koni nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale również z małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego i z Podkarpacia.  

Konie małopolskie są półkrwi angloarabskiej i arabskiej hodowane głównie w Małopolsce. Zwierzęta charakteryzuje sucha budowa, doskonały ruch, wytrwałość i dzielność w pracy. Dzisiejsza odsłona pokazu potrwa do wieczora, natomiast niedzielna rozpocznie się o godzinie 9.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution