101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Królowa Bona i król Zygmunt I zawitali do Sandomierza

Data publikacji: 07.07.2018 19:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Turniej Rycerski
Sandomierz. 07.07.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbył się turniej rycerski. Poprzedziła go inscenizacja historyczna. Do miasta zawitała królowa Bona i król Zygmunt I. Oba orszaki zostały uroczyście powitane przez kasztelana Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karola Burego oraz licznie zgromadzonych mieszkańców i turystów.

Królowa Bona szła pieszo w towarzystwie swoich dwórek. W tę rolę wcieliła się Paulina Bury, która powiedziała Radiu Kielce, że to niezwykłe przeżycie uczestniczyć w takiej inscenizacji, ponieważ można przenieść się w czasie i poczuć klimat tamtej epoki. Orszak króla Zygmunta I jechał konno. Gdy król dołączył do królowej, wygłosił mowę, po czym wręczył dary za postawę wojsk sandomierskich podczas bitwy pod Orszą z 1514 roku.

Po części oficjalnej były pokazy tańca oraz sprawności bojowej wojski pieszych. Potem na błoniach można było podziwiać umiejętności królewskiej artylerii i kawalerii. Atrakcje przygotowane przez sandomierską Chorągiew bardzo podobały się publiczności. Aneta i Jacek z Mielca powiedzieli nam, że z przyjemnością przyjeżdżają do Sandomierza. Zwłaszcza na tego rodzaju wydarzenia, które nawiązują do historii i mają specyficzny klimat.

Turniej Rycerski odbył się w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution