101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dekomunizacja honorowych obywateli dopiero po wyborach

Data publikacji: 12.07.2018 13:42
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Urząd Miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

31 sowieckich żołnierzy pozostanie honorowymi obywatelami Kielc przynajmniej do przyszłego roku. Wniosek w sprawie wykreślenia ich z listy skierowali do władz miasta przedstawiciele stowarzyszenia „Kieleccy Patrioci”.

Argumentowali to tym, że miejscowa ludność przez lata odczuwała skutki agresji III Rzeszy Niemieckiej oraz ZSRR. Władze miasta stwierdziły jednak, że decyzję podejmą dopiero po uzyskaniu opinii centrali Instytutu Pamięci Narodowej.

Cezary Głuszek, jeden z wnioskodawców informuje, że ta jest już gotowa, ale pismo nie jest jednoznaczne. Instytut wskazuje, że nie jest organem decyzyjnym, ponieważ kwestie honorowego obywatelstwa nie podlegają ustawie o dekomunizacji. Z drugiej strony, w dokumencie czytamy, że: „w świetle przytoczonych faktów, trudno uznać, że żołnierze Armii Czerwonej/Sowieckiej wypełniają kryteria honorowego obywatela”. Dokument sygnowany jest przez Renatę Soszyńską, zastępcę dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa.

Prezydent Kielc stwierdził, że sprawa pewnie zostanie uregulowana, ale dopiero po wyborach, ponieważ teraz mógłby to odebrać jako element kampanii. - Biorąc pod uwagę czas, w którym się znajdujemy, czyli trzy miesiące przed wyborami, rozpoczęcie tej procedury nie ma sensu. Nie zakończylibyśmy jej przed wyborami. Ktoś mógłby ją potraktować jako akcję przedwyborczą i utraciłaby sens. Konieczne jest także przeprowadzenie kwerendy naukowej oraz dotarcie do źródeł historycznych oraz dokumentów, które przyznają im honorowe obywatelstwo. To może potrwać kilka miesięcy -  powiedział prezydent.

Wśród honorowych obywateli Kielc jest także 11 innych osób. To między innymi: Józef Piłsudski, św. Jan Paweł II, Ryszard Kaczorowski i biskup Kazimierz Ryczan.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution