101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

UJK podsumowuje rekrutację. Najpopularniejszy kierunek lekarski

Data publikacji: 12.07.2018 14:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat.
Kielce. 05.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 11 tysięcy kandydatów, w tym młodzi ludzie z Niemiec, Norwegii, Korei Południowej oraz Tanzanii, zadeklarowało chęć studiowania w Kielcach. Uniwersytet Jana Kochanowskiego podsumował tegoroczną rekrutację. Kielecka uczelnia ma w ofercie 49 kierunków.

- Na zdecydowanej większości jest już komplet chętnych - informuje profesor Jacek Semaniak, rektor UJK. - Tradycyjnie, najwięcej chętnych złożyło aplikację na kierunek lekarski. O jedno miejsce starało się tam prawie 33 kandydatów - dodaje.

Na drugim miejscu pod względem popularności plasuje się niedawno uruchomiona dietetyka, gdzie o jedno miejsce walczyło ponad ośmiu kandydatów, natomiast trzecią lokatę zajęła kosmetologia z ponad siedmioma osobami na miejsce.

Komplet chętnych zanotował nowy kierunek UJK, czyli inżynieria danych prowadzona przez Instytut Fizyki. Jak podkreśla profesor Jacek Semaniak, ponad połowa kandydatów pochodzi spoza województwa świętokrzyskiego. Cieszy też bardzo duża liczba chętnych spoza Polski – w tegorocznej rekrutacji o miejsce na którymś z kierunków kieleckiej uczelni starało się 120 zagranicznych kandydatów. Najwięcej tradycyjnie z Ukrainy. Ale jak mówi rektor, uniwersytet opłaca firmy rekrutujące w Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych, których zadaniem jest zainteresowanie młodych ludzi płatnymi kierunkami prowadzonymi przez kielecką uczelnię. - W ten sposób szukamy chętnych na anglojęzyczny kierunek lekarski. W najbliższym czasie planujemy podpisać umowę również z firmami, które będą rekrutować dla nas studentów w Chinach i Indiach – zapowiada profesor Jacek Semaniak.

20 lipca zacznie się drugi etap rekrutacji. Wolne miejsca są jeszcze na nielicznych kierunkach, między innymi filologii rosyjskiej, rolnictwie ekologicznym, ale też wzornictwie. Kompletu kandydatów nie ma również fizyka i politologia. W rekrutacji uzupełniającej wezmą także udział dwa kierunki anglojęzyczne: skandynawistyka oraz inżynieria danych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution