101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Lato w mieście. Gdzie dzieci nie będą się nudzić? [RAPORT]

Data publikacji: 12.07.2018 16:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Daniel Lenart , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Akcja "Lato w mieście"
Skarżysko-Kamienna. 12.07.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Dzieci, które spędzają wakacje w miastach regionu świętokrzyskiego nie będą się nudzić. Biblioteki, kluby osiedlowe, domy kultury, baseny oraz mnóstwo innych instytucji przygotowało szereg atrakcji.

KIELCE

WYKAZ IMPREZ ORGANIZOWANYCH W RAMACH AKCJI LATO W MIEŚCIE 2018 - kliknij i zobacz

 

KAZIMIERZA WIELKA

Najbogatszą ofertę zajęć dla najmłodszych mieszkańców miasta przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. W programie wakacyjnych zajęć znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty literackie, zajęcia z animatorem, teatrzyki, gry i zabawy. Nie brakuje również ciekawych zajęć z książką. Spotkania dla najmłodszych będą odbywać się do końca wakacji w poniedziałki, środy i piątki. Bierze w nich udział ponad 70 dzieci w  wieku od 4 do 11 lat. W placówce powstała również specjalna strefa dla maluchów poniżej 4. roku życia. Panie bibliotekarki i animatorzy z najmłodszymi spotykają się w czwartki.

W dniach od 21 do 22 lipca odbędą się Dni Kazimierzy Wielkiej z licznymi atrakcjami dla najmłodszych między innymi w miasteczku wojskowym. W programie znalazł się również bieg dookoła zbiornika retencyjnego poświęcony pamięci mjr. Ludwika Zwolańskiego. Dzieci oraz młodzież mogą również do 24 sierpnia od poniedziałku do piątku korzystać bezpłatnie z basenu, a w weekendy nad tamtejszym zbiornikiem wodnym do końca wakacji otwarte będzie kąpielisko z plażą. Dookoła niej znajdują się boiska, ścieżki rowerowe i siłownia zewnętrzna. 

 

BUSKO-ZDRÓJ

Zajęcia dla najmłodszych przygotowało Buskie Samorządowe Centrum Kultury. W programie znalazły się m.in. warsztaty szycia, plastyczne oraz robotyki i programowania. Kino „Zdrój” w ramach Letniej Akademii Filmowej oferuje specjalne seanse dla dzieci do końca lipca. Szczegóły na stronie: www.bsck.busko.pl.

Wakacyjny program zajęć przygotowała również Miejsko-Gminna Biblioteka. W lipcu zaplanowano tam 8 wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Wśród nich m.in. głośne czytanie książek, spotkania z policjantami i strażakami oraz ćwiczenia ruchowe na świeżym powietrzu. Szczegóły na stronie: www.biblioteka.busko.pl.

Najmłodsi mieszkańcy gminy mogą również bezpłatnie korzystać z miejskiego basenu i boisk na terenie ośrodka rekreacji.

Tematyczne zajęcia dla najmłodszych od poniedziałku do soboty prowadzi również buski oddział Klubu Wolna Strefa:

Harmonogram zajęć: 22.06.2018 do 31.08.2018.

Poniedziałki

DZIEŃ SPORTOWY

- rozgrywki w piłkę nożną na hali sportowej i boisku; zajęcia taneczne; pląsy, wygibasy, gimnastyka, różne formy aktywności ruchowej: skoki na skakance, gra w gumę, zabawy z piłką , konkursy i zawody sprawnościowe

Wtorki

DZIEŃ TWÓRCZY

- zajęcia plastyczne; wykonywanie prac plastycznych z wykorzystaniem różnych form i technik,

- wizaż wykonywanie makijażu, zdobienie paznokci, porady klubowych stylistek,

- muzyka; karaoke, ćwiczenia umuzykalniające,

- konkursy plastyczne.

 

Środy

DZIEŃ GIER I ZABAW

- zabawy integracyjne,

- gry planszowe i stolikowe,

- zabawy dydaktyczne,

- quizy i konkursy.

 

Czwartki

DZIEŃ TURYSTYCZNO-REKREACYJNY I PROFILAKTYCZNY

- wycieczki, zwiedzanie okolicy, rajdy piesze i rowerowe, grille, ogniska, odpoczynek na świeżym powietrzu,

- warsztaty profilaktyczne.

 

Piątki

DZIEŃ FILMOWO-TEATRALNY

- wcielanie się w rolę aktora, przygotowywanie skeczy, występy artystyczne dzieci i młodzieży z klubu.

 

Soboty

DZIEŃ WSPÓLNEJ INICJATYWY

- prace porządkowe wewnątrz klubu.

 

Ponadto planowane są festyny i pikniki rodzinne z udziałem Klubowiczów z Wolnej Strefy w Busku-Zdroju. Wycieczki całodniowe między innymi do Ośrodka Rekreacji i Hipoterapii „Maag” w Kielcach i krytej pływalni „Koral” w Morawicy.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu wakacyjne propozycje dla dzieci i młodzieży przygotowało Sandomierskie Centrum Kultury wraz ze swoimi wszystkimi filiami ,a także Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna oraz świetlice środowiskowe. Wśród propozycji są m.in. warsztaty młodego kucharza,  warsztaty tworzenia komiksu, zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne. Wakacje to także okazja, aby zostać modelarzem - to kolejna propozycja spędzania wolnego czasu. Miłośnicy sportu mogą brać udział w grach zespołowych, działa szkółka Piłkarska Orlika dla najmłodszych, a na nadwiślańskim bulwarze istnieje możliwość pojeżdżenia na nartach wodnych.

Wśród propozycji są także wakacyjne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, czy warsztaty literacko-  plastyczne. Świetlice środowiskowe proponują m.in. zajęcia detektywistyczne, zabawę w małych projektantów pod hasłem Miasto Marzeń. W świetlicach przy ulicy Portowej oraz przy ulicy Słowackiego działa półkolonia w całości finansowana przez miasto. Dzieci przychodzą rano i mają zagospodarowany czas do godziny 16. W trakcie dnia dostają kanapkę. Wykonują różne przedmioty z kolorowego papieru, bibuły, grochu, kaszy i innych naturalnych materiałów. Wychodzą na basen, na place zabaw, wspólnie oglądają bajki i filmy. Korzystają też z terenów rekreacyjnych w Parku Piszczele.

Na placu przy ulicy Żółkiewskiego w poniedziałki, środy i piątki od 10 do 14 można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach rekreacyjno-sportowych pod okiem instruktora.

 

STARACHOWICE

W Starachowicach w wakacje wykuwane są talenty. Centrum Kultury proponuje zajęcia rzeźbiarskie i plastyczne. Będzie można na przykład pomalować drzwi pochodzące ze Starachowickiego Centrum Kultury, jedna para drzwi zostanie oddana do użytku przechodniom, aby i oni zostawili swój ślad w SCK-u.

Wiele miejsca poświęcono sztukom teatralnym, zaplanowano między innymi żywe obrazy, warsztaty improwizacji teatralnych, a w Stajni pod Dębem Miłosz Weimann poprowadzi warsztaty wokalne. Będą wzbogacone o zajęcia dotyczące ruchu scenicznego czy pracy z fotografem.

W sierpniu jeszcze warsztaty EBRU, czyli tradycyjnej tureckiej sztuki zdobienia papieru oraz warsztaty fotograficzne. Podczas Dni Starachowic powstanie kolejne graffiti, to podczas Graffiti Jam.

Dodatkowo dużo zajęć sportowych, dominuje piłka we wszystkich odmianach - nożna, siatkowa, koszykówka, a nawet tenisowa.

W każdy weekend działa także kino plenerowe, a w niedzielę ruszy Rodzinny Rajd Rowerowy.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Letnie Podwórko na placu Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej to jedna z bezpłatnych propozycji na spędzenie wakacji w mieście. Dla dzieci przygotowano dmuchańce, piaskownice i mini basen w którym można popływać rowerkiem wodnym. Uruchomiono również wypożyczalnię rowerków i gokartów. Inicjatywa miejska podoba się zarówno rodzicom jak i dzieciom. - Jest potrzebna, bowiem jest gdzie wyjść i miło spędzić wolny czas - podkreślali w rozmowie reporterem Radia Kielce.

Dzieci mogą również korzystać z propozycji przygotowanych przez animatorów - gier i konkursów. Są także punkty małej gastronomii. Z dmuchańców można korzystać codziennie w godz. 12-20 do 3 sierpnia.

W MCK można także przez całe wakacje, w godzinach od 9.00 do 19.00, bezpłatnie pograć w pin ponga.

Na krytej pływalni MOSiR dzieci w wieku od 8 do 12 lat mogą nauczyć się pływać pod okiem instruktorów. Nauka pływania odbywać się będzie w dwóch turach - pierwsza do 20 lipca, druga - od 20 sierpnia do 31 sierpnia. Zapisy prowadzone są na krytej pływalni.

Miło czas można również spędzić na kręgielni mieszczącej się w Kombinacie Formy - dzieci i młodzież od 3 do 19 lat przez cały sierpień od poniedziałku do piątku mogą bezpłatnie korzystać z kręgielni. Do dyspozycji będzie 8 torów bowlingowych i 3 stoły  bilardowe. W wybrane dni zaplanowano zajęcia edukacyjne, m.in., warsztaty dj-skie, warsztaty robienia pizzy oraz turniej bowlingowy z nagrodami.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Codziennie od godziny 11 do 13 na Orliku na osiedlu Ogrody pod okiem instruktorów dzieci oraz młodzież poznają tajniki różnych dyscyplin sportu. Tradycyjnie w lipcu rozegrany zostanie Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej, a w sierpniu Turniej Piłki Siatkowej Dzikich Drużyn. W tych samych godzinach od poniedziałku do piątku odbywają się zajęcia sportowe w ośrodku wypoczynkowym Gutwin. Uczniowie szkół podstawowych pod okiem animatorów zapewniony mają inny rodzaj aktywności każdego dnia. Udział jest bezpłatny, a zapisać można się bezpośrednio przed zajęciami.

Tegoroczne lato jest wyjątkowe w Ostrowcu, ponieważ Rawszczyzna wzbogaciła się o baseny, na których można spędzić cały dzień. Nad bezpieczeństwem czuwa trzech ratowników. Dzieci mają tam możliwość podszkolić swoje umiejętności w pływaniu. MOSiR, jak co roku, przygotował zniżki.

Miejskie instytucje kulturalne także przygotowały swoje atrakcje. W BWA obowiązują zapisy i symboliczna opłata za bilet. Zaplanowano edukacyjne spacery, których tematyką jest żydowska przeszłość Ostrowca. Przewodnikiem będzie Wojciech Mazan, pracownik BWA. Jak mówi, kultura żydowska jest nadal obecna w mieście, ale nadal temat nie jest zgłębiony. W spacerach udział mogą wziąć dzieci i młodzież, a także dorośli.

- Spacer trwa ok. 2 godzin, zaczynamy na ul. Starokunowskiej przy pomniku ofiar holocaustu - mówi Wojciech Mazan.

Jak dodaje, warto zadzwonić wcześniej i umówić się na dogodny termin. Ponadto BWA w każdy wtorek i czwartek zaprasza również na zajęcia plastyczne pt „Mapa Skarbów” i „Papierowe Zoo”. Jak tłumaczy Wojciech Mazan, to propozycja, która uczy współpracy, ponieważ w sześcioosobowych zespołach każde dziecko będzie musiało stworzyć swój moduł. Potem będzie połączony z pozostałymi, aby wszystko stworzyło spójną całość. Aby wziąć udział w tych zajęciach należy wcześniej zadzwonić i zarezerwować termin.

Z myślą o najmłodszych dzieciach w ogrodach Miejskiej Biblioteki Publicznej lub w parku zorganizowane będą spektakle w wykonaniu teatrów z Krakowa. Ponadto biblioteka zaprasza na zajęcia świetlicowe w swoich filiach.

 

JĘDRZEJÓW

Podczas zajęć zorganizowanych przez Centrum Kultury w Jędrzejowie na dzieci i młodzież czekają nieodpłatne zajęcia teatralne, plastyczne, muzyczne i taneczne. W ramach zajęć teatralnych m.in. ćwiczenia na świadomość własnego ciała, wprawki pantomimiczne, gry dramatyzowane, podstawy dykcji i emisji głosu, czy próby interpretacji krótkich tekstów. W ramach zajęć plastycznych m.in. warsztaty plastyczne i plenerowe dla dzieci, a w ramach zajęć tanecznych ćwiczenia rytmiczne, podstawy tańca klasycznego i ludowego oraz nauka różnych technik tanecznych. Ponadto zaplanowano zajęcia muzyczno-wokalne.

Harmonogram zajęć z datami i godzinami znajduje się na stronie jędrzejowskiego centrum kultury.

Jeżeli tylko powróci prawdziwie wakacyjna pogoda można również skorzystać z jędrzejowskiego zalewu, gdzie codziennie w godzinach od 11.00 do 19.00 na bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli wodnych czuwa dwóch ratowników. W deszczowe dni od poniedziałku do piątku można korzystać w godzinach 10-21 i w soboty i niedziele od 9-21. Uczniowie i studenci, za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej, za godzinę pływania płacą 2 zł.

Normalnie, jak w roku szkolnym, czynne są tzw. Orliki. Podczas wakacji są otwarte w godzinach od 16-20 i weekendy od 10-14. Boiska są przy Szkołach Podstawowych nr 3 i 5.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution