101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejarze przypominają: kierowcy są bez szans

Data publikacji: 13.07.2018 14:50
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Akcja profilaktyczna policji Bezpieczny przejazd  szlaban na ryzyko

Akcja profilaktyczna policji "Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko"
Zagnańsk. 13.07.2018 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Niezachowanie szczególnej ostrożności przez kierowców jest główną przyczyną wypadków na torach. W związku z tym spółka Polskie Linie Kolejowe i funkcjonariusze policji stanęli przy przejeździe w Zagnańsku, gdzie pouczali kierowców i rozdawali ulotki.

- Droga hamowania pociągu, który porusza się z prędkością 100 km/h i ciągnie za sobą wagony o wadze kilkuset ton może wynosić nawet kilometr - przypomina Artur Zagórski z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Kielcach. - Czy są rogatki, czy ich nie ma zawsze przed każdym przejazdem należy się zatrzymać i rozejrzeć. Nawet jeżeli są zabezpieczenia, to trzeba pamiętać, że mogą ulec awarii. Dlatego nie wolno jeździć na pamięć. Prawidłowe zachowanie uratuje nasze życie - podkreśla Artur Zagórski.

Joanna Żelezik z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podkreśliła, że kierowcy z reguły popierają takie akcje i podkreślają, że warto przypominać o zasadach ruchu drogowego. Potwierdza to pan Robert, który dostał ulotki informujące o akcji.

- Przez przejazd kolejowy w Zagnańsku przejeżdżam około 10 razy dziennie i za każdym razem się zatrzymuje. Jak już zaczynają migać czerwone światła nie jadę dalej, ponieważ dbam o bezpieczeństwo moje i podróżujących. Niejednokrotnie widziałem, że pociąg jechał tędy z bardzo dużą prędkością - powiedział pan Robert.

Grzegorz Łukasik, dyrektor PKP Polskich Linii Kolejowych w Kielcach, informuje, że w województwie świętokrzyskim spada liczba wypadków na przejazdach kolejowych. W 2016 roku doszło do 9 zdarzeń, rok później do 8, natomiast w pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 zdarzenia.

- Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że główną przyczyną wypadków jest niezachowanie szczególnej ostrożności przez kierowców. Chodzi m.in. o niestosowanie się do znaku STOP oraz wjeżdżanie na przejazd pomimo rozpoczęcia zamykania rogatek - wymienia Grzegorz Łukasik.

Do tragicznego wypadku doszło m.in. na początku lipca w miejscowości Skroniów w powiecie jędrzejowskim. Kierowca samochodu osobowego wjechał pod nadjeżdżający pociąg towarowy relacji Kielce - Kraków. Zmarł na miejscu. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśni specjalna komisja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution