101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Burmistrz Połańca i były poseł PSL na ławie oskarżonych. Proces we wrześniu

Data publikacji: 17.07.2018 15:12
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Mariusz Busiek / skarzysko24.pl

26 września w Sądzie Rejonowym w Kielcach rozpocznie się proces sześciu osób, oskarżonych m. in. o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z planami inwestycyjnymi na gruntach Gminy Połaniec. Są wśród nich: obecny burmistrz Połańca Jacek T. i Andrzej P. - były poseł PSL i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Oprócz nich zarzuty usłyszeli: były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice sseCezary T., były wiceprezes strefy Zdzisław K., była prokurent SSE Anna J. i przedsiębiorca z Warszawy - Dariusz M.

Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do sądu 26 marca. Dlaczego tak długo trwało więc wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy? Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach twierdzi, że w sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy, z którym sędzia musiała się zapoznać. Termin został wyznaczony po wakacjach, ze względu na okres urlopowy. Ponadto w związku z dużą liczbą spraw, średnio na termin pierwszej rozprawy czeka się 3-4 miesiące.

Jak ustalili śledczy z małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej, plany oskarżonych przewidywały przejęcie przez spółkę Nemex zarządzaną przez Dariusza M. gminnych nieruchomości w Połańcu i włączenie ich do Specjalnej Strefy, a potem uzyskanie profitów związanych z przynależnością do niej i uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii. Firma Nemex miała tam zbudować zakład i stworzyć tysiąc miejsc pracy. Do realizacji tych planów nie doszło.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013 - 2014 były prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzej P. w rozmowach z warszawskim przedsiębiorcą Dariuszem M. powoływał się na wpływy w urzędzie, a przede wszystkim u burmistrza Miasta i Gminy Połaniec. W zamian za obietnicę korzyści majątkowych podjął się załatwienia korzystnego dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcia przetargu na użytkowanie wieczyste nieruchomości Gminy Połaniec.

Według prokuratury, Andrzej P. podjął się również pośrednictwa w uzyskaniu przez firmę Dariusza M. dofinansowania budowy farm fotowoltaicznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Udzielona przez Dariusza M. obietnica korzyści majątkowej dotyczyła powołania Andrzeja P. na prezesa dwóch firm i wypłacenia mu 2 proc. prowizji od wartości dofinansowania. Kolejny zarzut wobec Andrzeja P. dotyczy przekroczenia uprawnień podczas przyjmowania i rozpoznawania wniosku o udzielenie dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Kielcach.

Z kolei burmistrz Połańca Jacek T. został oskarżony o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego, w tym organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Były prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Cezary T. oraz były wiceprezes Zdzisław K. zostali oskarżeni o przekroczenie uprawnień podczas wydawania zezwolenia dla firmy Dariusza M. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice i wydanie tego zezwolenia pomimo wad uniemożliwiających jego wydanie.

Przedsiębiorcy Dariuszowi M. prokurator zarzucił oferowanie Andrzejowi P. korzyści majątkowych w zamian za załatwienie przez niego określonych spraw w instytucji państwowej i samorządowej. Anna T. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań, które miały służyć za dowód w postępowaniu karnym.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Nemex miało powstać tysiąc nowych miejsc pracy, a udziały w tym przedsiębiorstwie miał m. in członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik. W czerwcu 2017 roku, w wyniku działań CBA zatrzymano pięć osób, w tym byłego posła PSL i burmistrza Połańca. W mieście wprowadzono w tym czasie zarząd komisaryczny. Wobec podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution