101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Uroki morskiego pejzażu na wystawie w Pałacyku Zielińskiego

Data publikacji: 19.07.2018 14:46 / Data aktualizacji: 19.07.2018 21:10
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

"Horyzonty II" to tytuł wystawy zbiorowej sztuki marynistycznej, której wernisaż odbył się dziś w Galerii Sztuki Współczesnej, w Pałacyku T. Zielińskiego w Kielcach.

Morze, od lat jest w centrum zainteresowania wielu artystów różnych dziedzin sztuki na całym świecie. W naszym kraju pojawiło się ono szczególnie po 1918 roku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość z dostępem do Bałtyku. Od tej chwili urok morskiego pejzażu, jego koloryt i zmienność jest inspiracją dla wielu polskich artystów.

Plener art-miting zapoczątkowany kilka lat temu jako projekt cykliczny przez Witolda Lubinieckiego, komisarza i pomysłodawcy przyniósł zamierzone efekty, bowiem polscy artyści o znaczącej renomie stworzyli wspaniałe prace, które przekazali Ustce dla utworzenia kolekcji sztuki współczesnej –  jedynej w Polsce kolekcji tematycznej związanej z tym regionem.  

- Artyści właśnie, w większości związani z Katedrą Malarstwa Uniwersytetu im. J. Długosza w Częstochowie, stworzyli Pomorski Oddział Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce i co roku właśnie nad Bałtykiem organizują plenery artystyczne - powiedzieli Radiu Kielce komisarze wystawy Dariusz Słota i Włodzimierz Kulej.

- Zapraszamy na te spotkania także artystów z całej Polski. W ten sposób powstają prace marynistyczne w rozmaitych technikach, nie tylko członków Oddziału, ale i budzimy zainteresowanie naszym morzem - dodali artyści.

Na wystawę "Horyzonty II", którą można oglądać w Domu Środowisk do 17 sierpnia, składają się prace 12 artystów: Dariusza Słoty, Włodzimierza Kuleja, Pawła Słoty, Artura Wawrzkiewicza, Elżbiety Kulki, Jerzego Piwowarskiego, Łukasza Rzeżnika, Alicji Kowalskiej, Jarosława Kwelucha, Józefa Ulińskiego, Martiny Słobodnikovej i Zdzisława Wiatra.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution