101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogromna szansa dla starachowickiego muzeum

Data publikacji: 25.07.2018 18:16
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Starachowice. Konferencja ws. rozwoju Muzeum Przyrody i Techniki. Na zdjęciu od lewej poseł PiS Krzysztof Lipiec starosta starachowicki Danuta Krępa i prezes SSE Starachowice Marcin Perz na tle Wielkiego Pieca w Muzeum Przyrody i Techniki

Starachowice. Konferencja ws. rozwoju Muzeum Przyrody i Techniki. Na zdjęciu od lewej poseł PiS Krzysztof Lipiec, starosta starachowicki Danuta Krępa i prezes SSE Starachowice Marcin Perz na tle Wielkiego Pieca w Muzeum Przyrody i Techniki
Starachowice. 25.07.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki ma przed sobą dużą szansę na rozwój i promocję. Jak już informowaliśmy, w minioną sobotę minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, po zwiedzeniu obiektu, poinformował o możliwości jego współprowadzenia przez resort kultury.

- Byłoby to niezwykle korzystne dla rozwoju muzeum, które jest cennym obiektem dziedzictwa przemysłowego – mówi starosta starachowicki, Danuta Krępa. Współprowadzenie przez ministerstwo wiązałoby się z większymi pieniędzmi.

– To bardzo ważne, bo moglibyśmy zachować cenne eksponaty i utrzymywać je we właściwym stanie technicznym. A to wymaga dużych nakładów finansowych – mówi starosta.

Aby umowa została zawarta, zgodę musi wyrazić Rada Powiatu na najbliższej sesji, którą zaplanowano na koniec sierpnia.

- Wicepremier Piotr Gliński był oczarowany muzeum – mówi szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec. Jak dodaje, padło kilka propozycji wsparcia muzeum.

– Pojawiła się szansa skorzystania z funduszy norweskich, które prawdopodobnie już w tym roku zostałyby uruchomione – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Starachowice. Konferencja ws. rozwoju Muzeum Przyrody i Techniki. Na zdjęciu od lewej: poseł PiS Krzysztof Lipiec i starosta starachowicki Danuta KrępaStarachowice. 25.07.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wniosek o przyznanie pieniędzy na odrestaurowanie Wielkiego Pieca i innych eksponatów przygotuje Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jej prezes Marcin Perz, informuje, że będzie to kosztowna inwestycja. Na razie nie chce ujawniać kwoty.

– Będziemy również wspierać powiat finansowo w sporządzeniu dokumentacji, która będzie musiała być poprzedzona wykonaniem kosztownych badań. W tym celu do Starachowic przyjadą najlepsi profesorowie z ASP w Warszawie z pogotowia konserwatorskiego – mówi Marcin Perz.

Na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znajduje się m.in. Wielki Piec z 1899 roku z kompletnie zachowanym ciągiem technologicznym, jedynym w Europie. Wśród eksponatów znajduje się m.in. Star 20, Star 266 z rajdu Paryż – Dakar. Turyści mogą oglądać także wierną rekonstrukcję papamobile, samochodu, którym papież Jan Paweł II odbywał pierwszą pielgrzymkę do Polski.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution