101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowa pracownia otwarta w szpitalu zespolonym

Data publikacji: 26.07.2018 13:37
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach otworzono pracownię diagnostyki i leczenia chorób plamki żółtej. To część oka, która odpowiada za ostre i wyraźne widzenie.

Jak informuje Michał Biskup, kierownik Kliniki Okulistyki, na zwyrodnienie plamki żółtej zapada coraz więcej osób. 25 lat temu z powodu niewyraźnego widzenia do szpitala zgłaszało się w ciągu roku kilku chorych. Natomiast obecnie to kilkanaście osób w miesiącu. Na razie nie wiadomo jakie są tego przyczyny, ale nie wykluczone, że są to czynniki związane ze środowiskiem, w którym żyjemy.

- Schorzenie najczęściej dotyczy obu oczu. Narażone są na nie głównie kobiety, niebieskookie blondynki. Cierpią na nie również pacjenci, którzy mają obciążenia genetyczne, czy osoby, których dieta jest uboga w luteinę, jak również osoby, które palą papierosy i mają nadciśnienie - wylicza Michał Biskup.

Dotychczas w szpitalu na Czarnowie nie było takiego miejsca, w którym osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej mogły w sposób szybki uzyskać pomoc.

Kielce. Pracownia diagnostyki i leczenia chorób plamki żółtej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym26.07.2018 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Celem powstania pracowni było to, by maksymalnie skrócić czas od momentu diagnozy do wdrożenia leczenia. Zwyrodnienie plamki żółtej nie jest wyleczalne, ale im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym dłużej jesteśmy w stanie utrzymać go w lepszym zdrowiu - wyjaśnia Michał Biskup.

Pracownia diagnostyki i leczenia chorób plamki żółtej mieści się na parterze głównego budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. By móc skorzystać z pomocy trzeba mieć skierowanie od okulisty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution