101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Padł ostatni klaps na planie filmu „Kielecka Brygada Piechoty”. Kiedy premiera?

Data publikacji: 03.08.2018 16:29
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Kultura
Komentarze
Zdjęcia do filmu Kielecka Brygada Piechoty

Zdjęcia do filmu "Kielecka Brygada Piechoty"
Kielce. 03.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zakończyły się zdjęcia do nowej produkcji Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Film będzie opowiadać o losach zapomnianych bohaterów Armii Krajowej z regionu świętokrzyskiego.

Dionizy Krawczyński, prezes stowarzyszenia, a zarazem reżyser i scenarzysta filmu informuje, że dzisiaj na kieleckiej Karczówce poprawiano sceny, które zostały nagrane kilka tygodni temu. Wydarzenia dotyczyły pacyfikacji Wolicy i Chęcin. Zaprezentowane zostaną losy m.in. osób aresztowanych w tych miejscowościach.

- Oni wszyscy trafili do więzienia w Kielcach, które znajdowało się przy ulicy Zamkowej. W filmie nie będzie sceny ich egzekucji, bo niekoniecznie trzeba coś pokazać, żeby widz zrozumiał, co się z nimi stało. Pokażemy te wydarzenia po swojemu i właśnie dlatego potrzebujemy nagrań z udziałem ciężarówki i tak słonecznej pogody jak ta dzisiejsza - mówi Dionizy Krawczyński.

W nagraniach do filmu udział wzięło ponad 80 osób. Wszyscy są amatorami, a nie profesjonalnymi aktorami. Wiele osób musiało pogodzić produkcję filmu z codzienną pracą, a nieco młodsi zrezygnowali dla zdjęć z wakacyjnego wypoczynku.

- Uczestnicy projektu podeszli do niego z pełnym zaangażowaniem. Wszyscy, niezależnie od tego, czy spędzili na planie kilka godzin, bo grali w jednej scenie, czy uczestniczyli we wszystkich dniach zdjęciowych dali z siebie wszystko. Dla młodych ludzi była to okazja do nauki historii, a teraz wiedzą zdecydowanie więcej o okolicznościach tamtych wydarzeń - dodaje Dionizy Krawczyński.

W obsadzie znalazł się syn reżysera Patryk Krawczyński. Jak mówi, to jego kolejne doświadczenie filmowe, bowiem wcześniej grał główną rolę w poprzedniej produkcji Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. To było dla niego dużym wyzwaniem.

- Na pewno trudno było zorganizować sprzęt i zebrać wszystkich aktorów w jednym miejscu. Nagraliśmy cały film w ciągu miesiąca, więc tempo prac było bardzo duże. Natomiast mój tata z dnia na dzień musiał czasami zmieniać dialogi - mówi Patryk Krawczyński.

Kielecka Brygada Piechoty grupowała różne oddziały partyzanckie pod dowództwem zależnym od Armii Krajowej. W sumie było to około 600 osób.

Wiosną 1944 roku nastąpiło podporządkowanie Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej. Na terenie okręgu kieleckiego AK zaowocowało to m.in. utworzeniem Kieleckiego Pułku Piechoty. W większości składał się on z żołnierzy NSZ, którzy podporządkowali się temu rozkazowi i weszli w skład AK. Nowy obraz Stowarzyszenia „Jodła” ma pokazać historie mniej znanych dowódców partyzanckich i żołnierzy.

Premiera nowego filmu „Kielecka Brygada Piechoty” zaplanowana jest na 30 września, podczas wojewódzkich obchodów 79. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution