101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

100 artystów na scenie. „Mazowsze” wystąpiło w Archiopactwie

Data publikacji: 04.08.2018 09:32 / Data aktualizacji: 05.08.2018 07:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
Komentarze
Jubileuszowy koncert zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w Archiopactwie Cystersów

Jubileuszowy koncert zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Archiopactwie Cystersów
Jędrzejów. 04.08.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Odśpiewaniem Gaude Mater Polonia w Archiopactwie Cysterców w Jędrzejowie rozpoczął się jubileuszowy koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zorganizowany został w ramach trwającego od 7 lipca XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, uświetnił zarazem trzy jubileusze: 800-lecia przybycia do Jędrzejowa błogosławionego Wincentego Kadłubka, 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 70-lecia pracy artystycznej zespołu Mazowsze.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przed rozpoczęciem koncertu odczytała specjalny list od premiera Mateusza  Morawickiego: „(…) Od niemal  20 lat festiwal w Jędrzejowie, obok muzyki sakralnej i klasycznej promuje również polską historię i kulturę. Dzisiejszy po trzykroć jubileuszowy koncert tworzy sposobność, by wyrazić wdzięczność za organizację tego wydarzenia, a także jest to szczególna okazja do złożenia gratulacji Zespołowi Mazowsze za 70 lat nieprzerwanej pracy artystycznej i docenienia roli, jaką pełni dla kultury narodowej” - napisał premier.

- Koncert podzielony został na trzy części: sakralną, patriotyczną oraz ludową - poinformował Robert Grudzień, dyrektor festiwalu. Jak dodał, nie zabrakło m.in. pieśni patriotycznych: "Warszawianki", czy "Legionów" oraz takich, do których nawiązywali w swojej twórczości Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin, dających siłę, aby przetrwać i walczyć o niepodległość.

W koncercie w sumie wystąpiło około 100 osób: soliści, chór i orkiestra. Artystów podziwiali fani zespołu i stali bywalcy koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Nie dla wszystkich starczyło miejsc we wnętrzach świątyni, dlatego spora część widzów wysłuchała przed klasztorem muzyki, płynącej z głośników. Po koncercie zachwytów publiczności nie było końca.

Prezentacji Mazowsza słuchała m. in. poseł na Sejm Maria Zuba. Jak powiedziała był to wyjątkowy, niezapomniany wieczór na miarę ważnych jubileuszy. Dodała, że ten koncert, to dobry moment, aby nabrać sił na przyszłość, nie zapominając o naszej tradycji z takimi wartościami jak wiara, dająca siłę naszym przodkom, którzy wywalczyli niepodległość.  

Jak podkreślił Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, koncert Zespołu Mazowsze w klasztorze to dla miasta wielkie wydarzenie, tym bardziej, że odbywa się w roku jubileuszowym.

W jędrzejowskim Archiopactwie Cystersów Mazowsze rozpoczęło sezon artystyczny 2018/2019 - poinformował  Jacek Boniecki dyrektor zespołu. Jak podkreślił - był to koncert przed wyjątkową publicznością, która dzięki festiwalowi, odbywającemu się już po raz 24 jest przygotowana do odbioru kultury. Zaznaczył, że w tym roku zespół po raz pierwszy nagrał pieśni patriotyczne, które można było usłyszeć podczas koncertu w Jędrzejowie.  

Publiczność podziękowała artystom Mazowsza za wyjątkowy koncert brawami na stojąco. Były również kwiaty i pamiątkowe prezenty z okazji jubileuszu 70-lecia pracy artystycznej.

Za tydzień w jędrzejowskim Archiopactwie Cystersów w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpi Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution