101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prof. Marcin Pasiarski: pacjent zyska na wprowadzeniu sieci onkologicznej

Data publikacji: 06.08.2018 08:29
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Marcin Pasiarski kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO

Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO
06.08.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie będzie jednym z czterech, w których wprowadzony zostanie pilotażowy program sieci onkologicznej. Jeśli przyniesie efekty, będzie realizowany w całym kraju. Profesor Marcin Pasiarski ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii mówi, że placówki medyczne zostaną podzielone pod względem specjalizacji.

Najlepsze będą prowadziły diagnostykę chorego i będą decydować o sposobie leczenia. Będą także kontrolować przebieg terapii. Takim ośrodkiem w naszym regionie będzie ŚCO. Chodzi o to, by najważniejsza część leczenia, czyli diagnoza była przeprowadzona w ośrodku posiadającym najlepszy sprzęt i mającym największe doświadczenie.  

Jak dodał gość Radia Kielce, z kolei leczenie, czyli np. chemioterapia, czy radioterapia ma być realizowana w szpitalach znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta, by zabiegi były jak najmniej uciążliwe.

Program ma także przyczynić się do zwieszenia wykrywalności nowotworów i w efekcie do ich lepszego leczenia. Ważną rolą w tym procesie jest profilaktyka. Jak dodał gość Radia Kielce, obecnie w Polsce na choroby nowotworowe zapada rocznie 163 tysiące, a do 2025 będzie ich około 200 tysięcy. Wpływ na to ma tempo życia, zły styl odżywiania się, a ponadto fakt, że nasze społeczeństwo się starzeje.  

Projekt przewiduje także m.in. wprowadzenie rehabilitacji onkologicznej, która dla wielu pacjentów jest niezbędną po zakończonym leczeniu oraz wsparcie psychoonkologów, którzy mają pomagać chorym w czasie terapii.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution