101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Polska droga do niepodległości. Wyjątkowa ekspozycja w urzędzie

Data publikacji: 06.08.2018 15:15
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wernisaż wystawy W drodze do Niepodległości w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Na zdjęciu od lewej Dorota KoczwańskaKalita  naczelnik kieleckiej delegatury IPN i poseł Maria Zuba

Wernisaż wystawy „W drodze do Niepodległości” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Na zdjęciu od lewej: Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury IPN i poseł Maria Zuba
Kielce. 06.08.2018 / Fot. Aneta Strzępka / Radio Kielce

Polską drogę do niepodległości prezentuje wystawa otwarta w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Ekspozycja składająca się z 30 plansz, które pokazują wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, obejmuje okres od 1914 do 1924 roku.

- Walka o niezawisłość Polski szczególnie silnie wiąże się z naszym regionem, a zwłaszcza z  Kielcami. Dlatego zdecydowano się, aby dzień otwarcia ekspozycji nawiązywał do daty wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej - podkreśla Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Hanna Możdżeń, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Kielcach, zaznacza, że ekspozycja oprócz historycznych ma również wiele walorów edukacyjnych. Pozwala pamiętać nie tylko o tym, jak trudnym zadaniem było walka o niepodległość, ale również, że nie jest ona dobrem danym Polakom na zawsze.

Poseł Maria Zuba z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że szczególnie ważna jest świadomość o wydarzeniach, które ukształtowały naszą rzeczywistość i pozwoliły nam mieszkać w niepodległym państwie.

- My, Polacy jesteśmy zobowiązani nie tylko tę wiedzę gromadzić i poszerzać, ale także przekazywać kolejnym pokoleniom, aby pamięć o bohaterach tamtego okresu nie zamknęła się w kartach podręczników szkolnych – mówi poseł PiS, Maria Zuba.

Ekspozycję w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim można oglądać przez dwa tygodnie. Wystawa „W drodze do niepodległości” została przygotowana przez Bank Pocztowy, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution