101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PO apeluje do PiS-u ws. suszy. Poseł Kwitek: skala pomocy rolnikom jest bardzo duża

Data publikacji: 06.08.2018 15:24 / Data aktualizacji: 06.08.2018 17:14
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Konferencja prasowa PO ws. obecnej sytuacji w rolnictwie od lewej  Jan Maćkowiak  wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marzena OkłaDrewnowicz  poseł PO oraz Maciej Kmita  radny Pińczowa

Konferencja prasowa PO ws. obecnej sytuacji w rolnictwie, od lewej: Jan Maćkowiak - wicemarszałek woj. świętokrzyskiego, Marzena Okła-Drewnowicz - poseł PO oraz Maciej Kmita - radny Pińczowa
Kielce. 06.08.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Działacze świętokrzyskiej PO apelują do rządu Prawa i Sprawiedliwości o zintensyfikowanie działań, związanych z pomocą dla rolników dotkniętych suszą. Zdaniem poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, w tym roku, skala zjawiska suszy jest największa od kilkudziesięciu lat, a problem dotyczy łącznie ponad 6 milionów hektarów użytków rolnych w kraju.

- Wiemy, że suszą zostało dotkniętych około 2 tysięcy gmin, co stanowi ponad 63% wszystkich gruntów ornych w kraju. Rządowa pomoc dla rolników, na którą ma być przeznaczone 800 milionów złotych, w przeliczeniu na wszystkich potrzebujących jest niewystarczająca. Każdy z potrzebujących rolników otrzyma dopłatę w wysokości około 120 złotych do hektara gruntów, dotkniętych suszą - dodaje.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, apelują do rządu o przynajmniej dwukrotne zwiększenie środków pomocowych dla rolników. Ich zdaniem, powinno to być minimum 1,5 mld złotych.

Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości odpiera zarzuty PO i podkreśla, że skala pomocy rządu dla rolników jest bardzo duża.

- Niedługo z ust polityków totalnej opozycji usłyszymy, że zaistnienie klęski suszy, to również wina Prawa i Sprawiedliwości. Taka jest retoryka wypowiedzi między innymi członków Platformy. Rolnicy otrzymają bezpośrednio dopłaty w wysokości 1000 złotych do hektara upraw zniszczonych powyżej 70%. Rolnicy i gospodarstwa, w których zniszczenia wyniosły od 30 do 70%, również mogą liczyć na dopłaty. Będą także mogli skorzystać z szerokiego wachlarza ulg, między innymi na prolongatę spłaty rat kredytów, a także możliwość umorzenia podatków czy składek KRUS - dodaje parlamentarzysta.

Jak podkreśla Marek Kwitek, rząd w kwestii suszy nie zostawia nikogo bez opieki, dlatego zarzuty opozycji są bezpodstawne.

Na realizację programu pomocy dla rolników dotkniętych suszą w 2018 roku rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł. Z czego: 25 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, 60 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów należnego od kredytobiorców, 697 mln na dotacje do 1 ha zniszczonych w co najmniej 30 proc. upraw rolnych, oraz 17,5 mln zł na dotacje do 1 ha powierzchni stawów. Rolnicy, którzy mają straty spowodowane suszą w wysokości ponad 70%, otrzymają pomoc w wysokości 1 tys. zł/ha. Stawka na straty od 30% do 70% będzie ogłoszona po zakończeniu prac gminnych komisji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution