101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jaka przyszłość włoszczowskiego szpitala? Lecznica potrzebuje minimum 14 mln zł

Data publikacji: 06.08.2018 15:59 / Data aktualizacji: 06.08.2018 18:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

18.10.2017 Włoszczowa. Szpital powiatowy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Patowa sytuacja w Szpitalu Powiatowym we Włoszczowie. By lecznica mogła w miarę normalnie funkcjonować, potrzebne jest minimum 14 mln zł. Tymczasem starosta powiatu włoszczowskiego twierdzi, że powiatu nie stać na poręczenie kredytu w takiej kwocie. Jak mówi Jerzy Suliga, maksymalnie może to być 5 mln zł.

- Jest to niesłychanie trudna sytuacja. Skarbnik powiatu twierdzi, że nie mamy większych możliwości finansowych niż te 5 mln zł. Będziemy podejmować jednak następne kroki co do konsolidacji tego kredytu, rozłożenia jego spłaty na dłuższy okres. Wówczas być może nasze możliwości finansowe będą większe i może wtedy uda nam się poręczyć wyższy kredyt – mówi Jerzy Suliga.

Tymczasem Adrian Bochnia, obecny dyrektor włoszczowskiej lecznicy twierdzi, że minimum 14 mln zł to kwota niezbędna, by spłacić długi, których termin płatności minął już ponad rok temu.

Przypomina, że już w pierwszych dniach swojej pracy na stanowisku dyrektora, czyli w kwietniu tego roku mówił o tym, że szpital ma czas do końca czerwca, aby spłacić wszystkie zobowiązania i poradzić sobie z długami swoich poprzedników.

- 23 kwietnia komunikowałem staroście, że jest potrzebne minimum 14 mln zł. Wyliczenia wziąłem na podstawie materiałów źródłowych i przeprowadzonego przez mnie audytu otwarcia. Do końca czerwca wstępnie określiłem czas, w jakim szpital może sobie poradzić przy takim zadłużeniu i zobowiązaniach m.in. z tytułu dostaw i usług. Niestety starostwo powiatowe przez te trzy miesiące tylko deklarowało chęć pomocy, zwodziło mnie, a nie podejmowało żadnych decyzji. Teraz ten czas się skończył – stwierdził Adrian Bochnia.

Jak informowaliśmy, Adrian Bochnia pod koniec lipca złożył wypowiedzenie z pracy. 11 sierpnia upływa jego okres wypowiedzenia.

Łukasz Karpiński, radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości zarzuca, że Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, które jest organem założycielskim dla tamtejszego szpitala, od kilku miesięcy nie zrobiło nic, by ratować tę lecznicę.

- Dyrektor szpitala wielokrotnie informował zarząd powiatu, że na tę chwilę potrzebne jest 14 mln zł. Do tej pory starosta i zarząd nie zrobili nic, nie została nawet przeliczona wieloletnia prognoza finansowa. To by nam dało światło, czy można poręczyć ten kredyt, czy nie. Jedno jest pewne – ten statek trzeba ratować – dodał Łukasz Karpiński.

Szpital Powiatowy we Włoszczowie zadłużony jest na około 30 mln zł.

O patowej sytuacji tej lecznicy będzie mowa podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu, która odbędzie się prawdopodobnie w ten czwartek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution