101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o najważniejszym

Data publikacji: 06.08.2018 17:42
Kategoria: Zdrowie /Źródło: PAP
Komentarze

Formularze EKUZ
Fot. Krzysztof Żolądek / Radio Kielce

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć przez Internet. "Kto z Was jest jeszcze przed urlopem? Pamiętaj, że przed wyjazdem za granicę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zrób to online!" – zachęca resort.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że dzięki EKUZ każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz każdy nieubezpieczony, ale mający prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych) będzie mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć przez Internet. Wszystkie informacje, jak to zrobić dostępne są na stronie internetowej.

Na kartę czeka się od 3 do 5 dni roboczych od wysłania wniosku. Resort zwraca uwagę, że w okresie wakacyjnym może to potrwać nieco dłużej.

Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza także, że nie każda usługa medyczna w krajach UE będzie bezpłatna. "Zanim pójdziesz do lekarza za granicą. Upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz" - czytamy w komunikacie.

Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

Kto może dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych).

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution