101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Kadrówka” już w Słomnikach [MATERIAŁ WIDEO]

Data publikacji: 06.08.2018 18:43 / Data aktualizacji: 06.08.2018 21:42
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uroczystości pod pomnikiem poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego

Uroczystości pod pomnikiem poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego
Słomniki. 06.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotarli do Słomnik w województwie małopolskim. Zostali powitani przed pomnikiem poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego.

Relacja wideo Marcina Różyca:

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych zwracając się do uczestników „Kadrówki”, powiedział, że pierwszy etap marszu to sprawdzian kondycji fizycznej i ducha piechurów.

- Tego na pewno wam nie brakuje. To bardzo cenne, bo przed wami jeszcze kilka dni marszu, a po jego zakończeniu musicie świadczyć o tej idei. Marsz nie kończy się w Kielcach, on powinien trwać całe wasze życie – mówił do kadrówkowiczów.

Paweł Knafel burmistrz Słomnik stwierdził, że coroczne uroczystości w jego mieście to dla niego lekcja historii. Kadrówkowicze przypominają mieszkańcom drogi do niepodległości. To także świetna okazja do edukowania najmłodszych.

- Nie wystarczy opowiadanie i słowo pisane, dużo mocniejszy przekaz mają takie doświadczenia. Trudno oczekiwać, żeby współczesna młodzież zrozumiała dramat wojny, natomiast dzięki „Kadrówce” może doświadczyć bezpośredniego kontaktu z ludźmi, którzy piastują patriotyczne wartości – podkreśla burmistrz Słomnik.

Uroczystości pod pomnikiem poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego Słomniki. 06.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dionizy Krawczyński komendant marszu informuje, że na miejscu uroczystości stawiły się cztery plutony marszowe. Ponadto dołączyła do nich kawaleria. Jeźdźcy udali się następnie do Prandocina, gdzie zatrzymali się przy kamieniu upamiętniającym przemarsz „Kadrówki” z 1914 roku.

- Kawaleria odpocznie dopiero około 21:00. Chociaż, w przypadku tej jednostki trzeba pamiętać, że jeźdźcy muszą najpierw zająć się koniem, później swoim mundurem, a dopiero na końcu sobą i jedzeniem – mówi komendant marszu.

Uczestnicy marszu dzień zakończyli apelem wieczornym. W trakcie uroczystości w Słomnikach wyróżniono zwycięzców turnieju strzeleckiego.

O wtorkowych planach "Kadrówki" mówi Dionizy Krawczyński:

"Kadrówka" na szlaku do Kielc [WIDEO, PROGRAM, HISTORIA]

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 2018 [PROGRAM, HISTORIA]

Kadrówkowicze wyruszyli do Kielc [PROGRAM, ZDJĘCIA, WIDEO]

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution