101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ogromna inwestycja MAN-a. W Starachowicach będą produkować autobusy elektryczne

Data publikacji: 06.08.2018 21:00
Autor: Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

10.10.2016 Starachowice. Zakład MAN. Produkcja autobusów.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Fabryka autobusów elektrycznych MAN powstanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice”. Inwestycja ma kosztować prawie 118 mln złotych. W jej ramach zaplanowano m.in. modernizację i unowocześnienie obecnego zakładu oraz dostosowanie go do produkcji autobusów elektrycznych. We wtorek zostanie wydane zezwolenie w tej sprawie.

Według Krzysztofa Lipca posła Prawa i Sprawiedliwości, inwestycja to nowe otwarcie w przemyśle motoryzacyjnym. Jak dodał, będzie ona realizowana w świetle ustawy mówiącej o tym, że Polska jest jedną wielką strefą ekonomiczną. Jest także wpisaniem się w plan rozwoju elektromobilności, który został określony na mocy ustawy w polskim parlamencie na wniosek rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

- To również walka o czyste powietrze – dodał poseł Lipiec.

- Mam takie przekonanie, że tego typu zamówienia, które już dzisiaj fabryka MAN-a w Starachowicach posiada z Niemiec, będą również czynione pod adresem tego koncernu na polski rynek motoryzacyjny. Mnie cieszy bardzo fakt, że w Starachowicach przemysł motoryzacyjny nie umarł, tak jak to było w zamysłach wielu twórców III RP. Dzisiaj to nowa szansa dla starachowickiej motoryzacji – powiedział poseł Lipiec.

10.10.2016 Starachowice. Zakład MAN. Produkcja autobusów.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak podkreślił, ta inwestycja to wielki sukces Polski. Udało się stworzyć takie warunki i zachęty, aby niemiecki kapitał chciał zainwestować w naszym kraju. Według niego powstanie fabryki przełoży się na wzrost potencjału gospodarczego naszego regionu.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest to największa inwestycja w Polsce, to pokazuje, że strategia Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Morawieckiego działa. Mam takie przekonanie, że tym działaniem wpisujemy się w wiele efektywności tej strategii, ale warto również zauważyć, że w zespole tych ludzi, którzy przygotowywali ten projekt byli bardzo mocno zaangażowani Polscy inżynierowie i technicy. To jest wielki sukces – dodał.

Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice podkreśla, że jest to jedna z największych inwestycji, w tym roku w Polsce, a starania o jej realizację trwały niemal półtora roku.

- MAN będzie tworzył całkiem nowy zakład. Autobusy elektryczne tej marki będą produkowane tylko i wyłącznie w Starachowicach. Dzięki czemu miasto na powrót stanie się jednym z najważniejszych ośrodków motoryzacyjnych w Polsce - dodaje.

Zdaniem Marcina Perza, nowy zakład stworzy wiele miejsc pracy, dla młodych ludzi, którzy będą mieli okazję do zdobycia dobrze płatnej pracy, w firmie, która jest potentatem w branży produkcji autobusów.

Jak informowaliśmy, w 2016 roku przeniesiona została do Starachowic z Sadów pod Poznaniem produkcja autobusu miejskiego. Rozpoczęto wówczas budowanie zespołu specjalistów, który zajmuje się budową prototypów autobusów, co powoduje, że inwestycje MAN w Starachowicach nie są związane tylko z produkcją, ale również z pracami badawczymi. Z kolei w lipcu tego roku kolejowy gigant Deutsche Bahn zamówił 1000 autobusów do obsługi lokalnego ruchu, które w większości powstaną w Starachowicach.

10.10.2016 Starachowice. Zakład MAN. Produkcja autobusów.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W ramach nowej inwestycji zatrudnionych zostanie 20 nowych pracowników. Zakończenie prac inwestycyjnych planowane jest na koniec 2021 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution