101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Starachowice stolicą elektromobilności

Data publikacji: 07.08.2018 12:18 / Data aktualizacji: 07.08.2018 15:33
Autor: Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Podpisanie zezwolenia na budowę fabryki autobusów z napędem elektrycznym. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Perz - prezes Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Krzysztof Lipiec - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Artur Szewernocha - przedstawiciel zarządu MAN
Starachowice. 07.08.2018 / Fot. SSE Starachowice

Starachowice już niebawem staną się polską stolicą elektromobilności, a to za sprawą fabryki autobusów elektrycznych MAN, która powstanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice”. Inwestycja, której koszt to prawie 118 mln złotych, zakłada m. in. modernizację i unowocześnienie obecnego zakładu oraz dostosowanie go do produkcji autobusów elektrycznych.

Przedstawiciel Zarządu MAN Artur Szewernocha otrzymał od prezesa strefy Marcina Perza zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji. Zdaniem prezesa starachowickiej strefy ekonomicznej, wydanie zezwolenia to historyczna chwila dla województwa świętokrzyskiego.

MAN Truck & Bus CompanyStarachowice . 07.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Dzięki temu Starachowice powracają na mapę poważnych ośrodków sektora motoryzacyjnego w kraju. Biorąc pod uwagę ogromne tradycje fabryki samochodów ciężarowych STAR i inwestycji, jakie do 1999 roku prowadzi na tym terenie MAN zezwolenie jest faktycznym wejściem w XXI wiek - dodaje Marcin Perz.

Podkreśla, że koncepcja budowy autobusu elektrycznego powstała przy współpracy ekspertów i naukowców z województwa świętokrzyskiego. Do tej pory MAN bazował na swoim centrum badawczym w Monachium. Od 2016 roku zespół ekspertów był sukcesywnie budowany w Starachowicach.

Zdaniem Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, decyzja o realizowaniu największej w ostatnich latach inwestycji na terenie województwa, potwierdza, że świętokrzyskie skutecznie realizuje plan zrównoważonego rozwoju Mateusza Morawieckiego.

- Jestem przekonany, że ta inwestycja przyniesie dobre owce, szczególnie, że w ramach tego projektu będą realizowane przedsięwzięcia sięgające po nowoczesne technologie - dodaje.

Jak podkreśla poseł Krzysztof Lipiec, dzięki tej inwestycji już niebawem ze Starachowic odjadą autobusy nowej generacji, które trafią do niemal całej Europy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution