101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Protest w starachowickim MZK. Czy jest szansa na kompromis?

Data publikacji: 08.08.2018 11:49 / Data aktualizacji: 09.08.2018 09:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Z powodu protestu kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego autobusy w Starachowicach kursują według sobotnich rozkładów co oznacza że kursów jest znacznie mniej

Z powodu protestu kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego autobusy w Starachowicach kursują według sobotnich rozkładów, co oznacza, że kursów jest znacznie mniej
Starachowice. 09.08.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Środowe rozmowy protestujących kierowców z zarządem firmy nie przyniosły porozumienia. Przedstawiciele załogi usłyszeli propozycje podwyżek ze strony zarządu spółki, ale nie pokrywają się z ich oczekiwaniami. Od środy, autobusy miejskie w Starachowicach kursują według sobotnich rozkładów, co oznacza, że kursów jest znacznie mniej.

Pracownicy żądają podwyżki. Chcą zarabiać w pensji podstawowej 3,5 tys. złotych brutto. Tymczasem zarząd firmy oferuje im zarobki o tysiąc złotych mniejsze.

Wiceprezydent Starachowic Jerzy Miśkiewicz zaznaczył, że spełnienie oczekiwań kierowców jest niemożliwe przy obecnym stanie finansowym spółki. Jednorazowa wypłata takiego wynagrodzenia już spowodowałaby zapaść firmy, a związki żądają wzrostu pensji na stałe.

Prezes MZK Marek Staniak poinformował, że od czwartku prowadzone będą rozmowy indywidualne z każdym kierowcą. Każdy z nich ma zdecydować, czy przyjąć ofertę dyrekcji. Zarząd zaproponował podzielenie załogi na trzy grupy z różną wysokością uposażenia podstawowego. Do tego miałyby dochodzić dziesięcioprocentowe premie i dodatkowe wypłaty za nocną i niedzielną pracę. To rozwiązanie nie zadowala jednak związkowców. Negocjacje w sprawie płac będą kontynuowane.

Zajezdnia MZKStarachowice. 08.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Pasażerowie podkreślają, że protest kierowców przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu, jednak popierają ich postulaty. Zwracają uwagę, że mają problemy z terminowym dojazdem do pracy, ale jednocześnie popierają postulaty kierowców, którzy zarabiają za mało.

Obecne pensje w MZK kształtują się w przedziale od 2250 do 2550 złotych podstawowej pensji brutto. Od 1 października Miejski Zakład Komunikacyjny ma zostać połączony w jedną spółkę z Zakładem Energetyki Cieplnej. Te zmiany spowodowały, że kierowcy zażądali na nowo ustalenia wynagrodzenia.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution