101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Susza w rolnictwie. Trwa liczenie strat

Data publikacji: 08.08.2018 17:04
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Konferencja prasowa ws. suszy. Na zdjęciu od lewej Jacek Sułek  pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw usuwania skutków klęsk żywiołowych i wojewoda Agata Wojtyszek

Kielce. Konferencja prasowa ws. suszy. Na zdjęciu od lewej: Jacek Sułek - pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw usuwania skutków klęsk żywiołowych i wojewoda Agata Wojtyszek
08.08.2018 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Ponad 6 i pół tysiąca świętokrzyskich gospodarstw zostało dotkniętych tegoroczną suszą. Szacuje się, że straty sięgają 35 milionów złotych. Najbardziej ucierpiały powiaty: pińczowski, buski, opatowski i kielecki. W regionie nadal pracuje 60 gminnych komisji, szacujących straty w rolnictwie. - 17 z nich zakończyło działalność - informuje wojewoda Agata Wojtyszek.

Jacek Sułek pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw usuwania skutków klęsk żywiołowych liczy, że komisje uporają się z szacowaniem strat za trzy tygodnie. Jak tłumaczy, pola jednego gospodarza znajdują się na terenie całej gminy, nie leżą w jednym kawałku, stąd trwa to tak długo.

Na jakie rządowe wsparcie mogą liczyć świętokrzyscy rolnicy? Wielkość będzie znana po zebraniu danych z całego kraju. Nasz region na tle innych nie jest szczególnie dotknięty suszą. Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, najbardziej ucierpiały: Wielkopolska, województwa zachodnie i pomorskie oraz część Mazowsza.

Rząd przeznaczył prawie 800 milionów złotych pomoc rolnikom poszkodowanym tegoroczną suszą.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution