101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejny przystanek „Kadrówki”. W jednym z najważniejszych miejsc dla kawalerii marszowej

Data publikacji: 08.08.2018 18:29
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kolejny przystanek Kadrówki. Uroczystości w Wodzisławiu

Kolejny przystanek „Kadrówki”. Uroczystości w Wodzisławiu
Wodzisław. 08.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wodzisław w województwie świętokrzyskim jest kolejnym przystankiem uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na miejscowym Rynku i cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed ponad 100 lat.

Dionizy Krawczyński komendant marszu mówi, że miejscowość dla kawalerii marszowej jest jednym z ważniejszych miejsc. To tutaj do ułanów Władysława Prażmowskiego „Beliny” Beliny dołączył Czesław Bankiewicz. Mężczyzna dostał od swojego wuja konia i dołączył w 1914 roku do walki o niepodległość.

Kolejny przystanek „Kadrówki”. Uroczystości w Wodzisławiu. Na zdjęciu: Dionizy Krawczyński - komendant marszuWodzisław. 08.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- To ten, który składał komendantowi Piłsudskiemu meldunek o dotarciu oddziałów strzeleckich w Kielcach. Ostatecznie został pochowany na cmentarzu w Wodzisławiu. Dlatego najpierw całością kompanii zaprezentowaliśmy się mieszkańcom na Rynku, a delegacje udały się na cmentarz - mówi Dionizy Krawczyński.

Do zgromadzonych zwróciła się Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski.

Kolejny przystanek „Kadrówki”. Uroczystości w Wodzisławiu. Na zdjęciu: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i Ewa Samociuk - przewodnicząca Rady Powiatu wręczają nagrodę za 2 miejsce Maciejowi StępniowiWodzisław. 08.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- W 1914 roku, po raz pierwszy od wybuchu powstania styczniowego Wojsko Polskie wyruszyło do walki o niepodległość. Dzisiaj to wy kontynuujecie tę tradycję, która rozpoczęła się w 10. rocznicę tego wydarzenia - mówiła wojewoda.

Maria Zuba, poseł PiS przypomniała chwalebne czyny pierwszej kompanii kadrowej. Jak mówiła - kadrówka, to spotkanie historii z teraźniejszością.

Kolejny przystanek „Kadrówki”. Uroczystości w Wodzisławiu. Na zdjęciu: Maria Zuba - posłanka PiSWodzisław. 08.08.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- „Kadrówka” to tradycja upamiętniająca czyny legionistów, którzy wywalczyli nam niepodległość - podkreśla parlamentarzystka.

W trakcie uroczystości wręczono wyróżnienia dla zwycięzców turnieju dla młodzieży. Wieczorem odbył się konkurs wiedzy o marszałku Piłsudskim i Legionach. W czwartek „Kadrówka” wyruszy do Jędrzejowa.

Zobacz także:

„Kadrówka” wkroczyła do Świętokrzyskiego. Są kontuzje i... złamana noga

„Kadrówka” w Miechowie. Mieście związanym z najsławniejszą klaczą w Polsce

Widać już pierwsze oznaki zmęczenia. „Kadrówka” maszeruje dziś do Miechowa

„Kadrówka” już w Słomnikach [MATERIAŁ WIDEO]

„Kadrówka” na szlaku do Kielc [WIDEO, PROGRAM, HISTORIA]

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 2018 [PROGRAM, HISTORIA]

Kadrówkowicze wyruszyli do Kielc [PROGRAM, ZDJĘCIA, WIDEO]

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution