101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Kadrówka" w Jędrzejowie. Do końca 40 kilometrów

Data publikacji: 09.08.2018 12:40
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
09.08.2018 Jędrzejów. 38 Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uroczystości na placu Kościuszki

09.08.2018 Jędrzejów. 38 Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uroczystości na placu Kościuszki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wzięli udział w uroczystościach pod Domem Przypkowskich w Jędrzejowie. „Kadrówkowicze” pokonali już ponad 80 kilometrów zaplanowanej trasy.

Na jędrzejowskim rynku odbył się apel połączony z powitaniem piechurów przez mieszkańców.  Uczestnicy oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w mieście marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dionizy Krawczyński, komendant Marszu mówi, że spotkania na jędrzejowskim rynku stały się już tradycją. W Domu Przypkowskich w 1914 roku kwaterował Józef Piłsudski. W uroczystościach udział wziął Wojciech Lesiak, doradca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak mówi, cieszy to, że uczestnikom Marszu dopisuje zdrowie i nie opuszczają ich dobre humory. Dodaje, że sam piętnaście razy brał udział w „Kadrówkach” i przez tyle lat niewiele się w nich zmieniło.

- Poprawiła się logistyka, bo w latach 90 wyglądało to zdecydowanie inaczej. Nie mieliśmy tak dobrych warunków, tylko spaliśmy w namiotach rozstawianych przez wojsko. Szliśmy głównie lasami, ale co najważniejsze, atmosfera pozostała ta sama – mówi Wojciech Lesiak.

Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa mówi, że z uczestnikami „Kadrówki” w Jędrzejowie spotyka się już po raz 13-nasty.

- Mam z tymi wydarzeniami dużo wspomnień. W internecie można znaleźć wiele historii, choćby z lat 80, także tych dotyczących najsłynniejszego marszu, kiedy pochód został rozbity w Jędrzejowie. To nie jest chwała dla ziemi jędrzejowskiej, ale tamten marsz szczególnie zapisał się w historii – mówi Marcin Piszczek.

Piotr Przypkowski, były dyrektor Muzeum im. Przypkowskich mówi, że Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej bardzo dobrze mu się kojarzy. „Kadrówkowicze” mogą poznać historię Jędrzejowa, gdy zwiedzają muzeum.

- Udostępniamy tą część muzeum, która stanowi mieszkanie moich dziadków – Feliksa i Zofii. Tutaj kilkukrotnie przebywał Józef Piłsudski. Do tego czasu zachowały się wnętrza, samowary, porcelana, wszystkie meble, a nawet szachy, którymi grywał marszałek – podkreśla Piotr Przypkowski.

W trakcie uroczystości odczytano także list, jaki do uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej skierowała poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka.

Wieczorem chętni wzięli udział w konkursie dotyczącym wiedzy o Armii Krajowej. W piątek „Kadrówka” wyruszy do miejscowości Chojny nad Nidą.

Zobacz także:

Dodatkowa motywacja dla "kadrówkowiczów"

Kolejny przystanek „Kadrówki”. W jednym z najważniejszych miejsc dla kawalerii marszowej

„Kadrówka” wkroczyła do Świętokrzyskiego. Są kontuzje i... złamana noga

„Kadrówka” w Miechowie. Mieście związanym z najsławniejszą klaczą w Polsce

Widać już pierwsze oznaki zmęczenia. „Kadrówka” maszeruje dziś do Miechowa

„Kadrówka” już w Słomnikach [MATERIAŁ WIDEO]

„Kadrówka” na szlaku do Kielc [WIDEO, PROGRAM, HISTORIA]

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej 2018 [PROGRAM, HISTORIA]

Kadrówkowicze wyruszyli do Kielc [PROGRAM, ZDJĘCIA, WIDEO]

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution