101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Amerykańscy żołnierze uświetnią obchody Święta Wojska Polskiego

Data publikacji: 10.08.2018 12:40
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.08.2018 Kielce. Konferencja prasowa w ŚUW na temat obchodów Święta Wojska Polskiego. Płk Paweł Chabielski wojewoda Agata Wojtyszek prezydent Kielc Wojciech Lubawski i rzecznik wojewody Diana Głownia

10.08.2018 Kielce. Konferencja prasowa w ŚUW na temat obchodów Święta Wojska Polskiego. Płk Paweł Chabielski, wojewoda Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i rzecznik wojewody Diana Głownia
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wyjątkową oprawę będą miały tegoroczne, wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską z 15 sierpnia 1920 roku. Oprócz naszych żołnierzy, świętować będą też wojskowi ze Stanów Zjednoczonych i przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele garnizonowym w Kielcach. Po nabożeństwie, kolumny żołnierzy przejdą na Plac Wolności, gdzie odbędzie się oficjalna część obchodów – informuje pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

- Zostanie podniesiona flaga na maszt, a zebrani odśpiewają Hymn Państwowy. Tego dnia zostaną także wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy, którzy bardzo dobrze wykonywali swoje zadania – mówi Paweł Chabielski. Po uroczystości każdy chętny będzie mógł zobaczyć sprzęt i pojazdy wojskowe oraz porozmawiać z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy brali udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.  

O godzinie 18:00, dowodzenie uroczystością przejmie Narodowy Bank Polski, który we współpracy z wojewodą świętokrzyskim i prezydentem Kielc, organizuje piknik, podczas którego będzie można zobaczyć dawne monety i rekonstrukcje historyczne. Ponadto swój sprzęt zaprezentują służby mundurowe – policja, straż pożarna i wojsko. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych – zapowiada wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

–  O 20:30 połączymy się z Warszawą, z której będą transmitowane wieczorne uroczystości. Ponadto będzie można usłyszeć przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który ma patronat nad uroczystością – mówi Agata Wojtyszek. Transmisja odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreśla, że to święto ma dla Kielc wyjątkowe znaczenie. Po raz pierwszy w uroczystości będą brali udział żołnierze Obrony Terytorialnej. – Dla nas kielczan, powinien być to dzień, w którym manifestujemy swoją miłość do wojska. W okresie międzywojennym stacjonowały tu dwa pułki i było to miasto legionowe. Potem to wygasło – dodaje prezydent.

Wojewoda świętokrzyski zachęca także wszystkie samorządy terytorialne do udziału w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej na budowę „Ławek Niepodległości”. Gminy i powiaty mogą uzyskać nawet 80 procent rządowego wsparcia. O jego przyznaniu decyduje m. in. wkład własny samorządu, lokalizacja ławki oraz pomysł na patriotyczne nagranie, które będzie można usłyszeć, dzięki zainstalowanemu systemowi. Szacunkowy koszt obiektu wynosi 35 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution