101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pat w starachowickim MZK. Jest reakcja prezydenta

Data publikacji: 10.08.2018 20:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Z powodu protestu kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego autobusy w Starachowicach kursują według sobotnich rozkładów, co oznacza, że kursów jest znacznie mniej
Starachowice. 09.08.2018 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Kolejny dzień bez porozumienia w starachowickim MZK. W piątek odbyło się spotkanie pracowników z Radą Nadzorczą. Jej przewodnicząca Elżbieta Śreniawska zaznaczyła, że rozmowy nie przyniosły przełomu. Zarówno kierowcy, jak i Rada Nadzorcza przedstawili swoje propozycje. Żadna ze stron też nie zmieniła swojego stanowiska. Elżbieta Śreniawska podkreśliła też, że w tym roku nastąpił wzrost wynagrodzeń. Nie był on zadowalający dla kierowców i mniejszy niż zarobki w tej grupie zawodowej, ale na tyle pozwala sytuacja firmy.

Jednym z postulatów kierowców było także wyrównanie płac. Dotychczas różnice w pensjach dotyczyły pracowników z krótszym i dłuższym stażem pracy. Ten postulat może zostać spełniony. Będzie to polegało na większym podwyższeniu płac kierowcom z mniejszym stażem i niewielkiej podwyżce dla starszych pracowników.

Prezydent Starachowic Marek Materek, który uczestniczył w rozmowach pomimo urlopu, zaznacza, że w przyszłym tygodniu ruszy procedura przetargowa. Ma ona wyłonić firmę zewnętrzną, która przejmie część usług. Będzie to około 20 procent usług. Projektowane jest oddanie podwykonawcom linii „N” i 21. Podwykonawca zostanie wyłoniony bez względu na rozwój sytuacji w starachowickim MZK. Jak dodał prezydent Materek, miasto chce uniknąć sytuacji, w której jest całkowicie zależne od jednego wykonawcy w zakresie wykonywania usług transportowych. Firma zewnętrzna pracę rozpocznie 20 września. Jeżeli protest będzie kontynuowany, miasto ogłosi przetarg na wykonywanie usług transportowych na terenie całego miasta.

Leszek Pastuszka, reprezentujący związek „Solidarność 80” podkreśla, że piątkowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych skutków. Kierowcy oczekują na rozmowy poparte negocjacjami i propozycjami finansowymi.

Kolejne rozmowy zaplanowane są na niedzielę. O 18.00 w bazie MZK mają się spotkać wszyscy kierowcy z Zarządem i władzami miasta.

Przypomnijmy, kierowcy chcą zapewnienia pensji w wysokości trzech i pół tysiąca złotych brutto, propozycja przedstawiona przez Zarząd MZK jest o tysiąc złotych mniejsza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution