101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Deszcz im nie straszny. Idą śladem legendarnych żołnierzy

Data publikacji: 11.08.2018 18:31
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rajd „Partyzanckim Szlakiem”
Waśniów. 11.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Śladami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przemaszerowali Ostrowieccy Patrioci i zaproszeni przez nich goście. Rajd „Partyzanckim Szlakiem” to w ostatnim czasie kolejna inicjatywa tej organizacji. Wcześniej, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, włączyli się w Ostrowcu w utworzenie żywego znaku Polski walczącej, oddawali też krew w stulecie niepodległości.

Trasa sobotniego rajdu „Partyzanckim Szlakiem” wyznaczona została na terenie gminy Waśniów. Katarzyna Ślusarz ze Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci zaznaczyła, że w dworze w Mirogonowicach na terenie gminy Waśniów rodziły się plany powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. 11 sierpnia przypada 74. rocznica powstania tego ugrupowania w naszym regionie.

Uczestników rajdu nie przestraszyła deszczowa pogoda. Podkreślali, że żołnierze, którym oddają hołd, działali w znacznie trudniejszych warunkach. Marsz rozpoczął się w kościele w Mychowie. Później do przejścia było 18 kilometrów po śladach partyzantów.

Katarzyna Ślusarz podkreśla, że ziemia waśniowska jest naznaczona działalnością żołnierzy walczących o wolną Polskę, dlatego do Ostrowieckich Patriotów dołączyły osoby, które chcą upamiętnić bohaterów. Byli nawet goście ze Szczecina.

Rajd „Partyzanckim Szlakiem”Waśniów. 11.08.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Rajd zakończy się przy kościele w Grzegorzowicach. Tam zaplanowano ognisko partyzanckie i wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution