101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Upamiętnili pomagających walczącej Warszawie

Data publikacji: 12.08.2018 08:48 / Data aktualizacji: 12.08.2018 11:29
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Mieszkańcy Daleszyc upamiętnili świętokrzyskich uczestników Akcji „Burza” (12.08.2018)
Daleszyce. 12.08.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Mieszkańcy Daleszyc upamiętnili świętokrzyskich uczestników Akcji „Burza”. W uroczystościach związanych z 74. rocznicą wymarszu I batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na pomoc walczącej Warszawie wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy, a także młodzież ze szkół z terenu gminy.

Obchody rozpoczął przemarsz kilkunastu pocztów sztandarowych, między innymi 4. Pułku Piechoty, a także Kieleckiej Chorągwi ZHP przy akompaniamencie orkiestry dętej na Plac Cedry. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego wieńce przed pomnikiem poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-45 złożyły delegacje związków kombatanckich AK, przedstawiciele władz lokalnych i szkół. Odczytany został apel poległych.

Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński podkreślił, że upamiętniane wydarzenie i obchody rocznicowe z nim związane na trwałe wpisały się w kalendarz lokalnych uroczystości.

- Swoją obecnością chcemy pokazać, że pamiętamy o tym, co się wydarzyło 74 lata temu. Chcemy pamiętać o tych bohaterskich czynach i trudnych decyzjach, które musieli podejmować uczestnicy tamtych wydarzeń. Dziś również, jak co roku chcemy przekazać tę historię kolejnym pokoleniom - dodaje.

Mieszkańcy Daleszyc podkreślają, że co roku chętnie uczestniczą w upamiętnianiu żołnierzy I batalionu 4 Pułku Piechoty Legionów AK na pomoc walczącej Warszawie.

Jak podkreśla pani Irena to dla niej bardzo ważny dzień, ponieważ w walkach w czasie II wojny światowej zginął jej ojciec. Z kolei Grzegorz Skowerski, nauczyciel ze szkoły podstawowej w Sukowie, dodaje, że udział w obchodach jest szczególnie ważny również dla uczniów, którzy w ten sposób spotykając się z kombatantami mogą uczestniczyć w żywej lekcji historii.

Obchody rocznicowe wymarszu z Daleszyc I Batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów AK zakończyła msza święta na Rynku. Uroczystości jak co roku zorganizowały Urząd Miasta i Gminy Daleszyce wraz z Gminnym Kołem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution